13.1 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

    Ssawka do szkła czym się kierować przy wyborze

    Jeszcze kilka lat temu do montażu szkła oraz transportu po budowie ekipy montażowe korzystały tylko z siły własnych mięśni. Z czasem przeszklenia stały się coraz większe,a zmieniające się warunki na rynku pracy wymusiły ograniczenie do minimum składu osobowego ekipy. Stąd też koniecznością stało się zastąpienie pracowników – czy raczej ich wspomaganie – specjalnymi urządzeniami do transportu i montażu szkła.

    Ssawka do szkła czym się kierować przy wyborze
    Przed zakupem lub wynajmem przede wszystkim trzeba ustalić odpowiedni udźwig ssawki

    Najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi przez ekipy montażowe są podnośniki próżniowe do szkła. Zazwyczaj to niewielkie urządzenia, które można zawiesić zarówno na ramieniu HDS-a, który dostarczył szkło na budowę, jak i na dużym stacjonarnym żurawiu, który obecny jest na danej inwestycji albo na mini żurawiu, który ostatnio jest coraz częściej wykorzystywany do pomocy przy szkleniu trudno dostępnych miejsc. Ze względu na swoją cenę, ssawki do szkła są też pierwszym poważniejszym zakupem, na jaki decydują się firmy montażowe. Coraz popularniejsza jest również możliwość wypożyczenia takiego urządzenia z bezpośrednią dostawą na budowę. Wybór odpowiedniej ssawki to najtrudniejsza decyzja zarówno przy wynajmie, jak i przy samym zakupie. Poniżej podajemy kilka wskazówek – na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia, zarówno przy jego zakupie, jak i wynajmie.

    Łukasz MARUSZAK
    Kierownik ds. Sprzedaży i Rozwoju w firmie GLASSLIFT,
    zajmującej się sprzedażą i wynajmem specjalistycznych maszyn
    i urządzeń do transportu i montażu stolarki,

    Jaki udźwig?

    Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się przy wyborze ssawki próżniowej, jest to dotyczące jej udźwigu.

    Jeśli wynajmujemy

    Łatwiej na nie odpowiedzieć, jeśli ssawka ma być wynajmowana, ponieważ zazwyczaj wiadomo już, ile będzie ważył najcięższy pakiet szybowy. Należy wtedy wybrać ssawkę o udźwigu ok. 20% większym niż najcięższy podnoszony element. Jeśli więc nasza najcięższa szyba będzie ważyła 290 kg, to ssawka powinna mieć udźwig ok. 350 kg.

    Jeśli chcemy kupić

    Większy problem z odpowiedzią na to pytanie mają firmy, które planują zakup takiego urządzenia. Różnice pomiędzy kosztem ssawki o udźwigu 350 i 600 kg nie są duże, dlatego wiele osób decyduje się na te o większym możliwościach. Również handlowcy zajmujący się sprzedażą takich chwytaków często namawiają klientów na większe (i droższe) rozwiązania, aby więcej zarobić. Dobry sprzedawca podczas rozmowy z klientem powinien uzyskać od niego informację, z jakimi ciężarami pracuje na co dzień. Jeżeli 90-95% szkła, które montuje i transportuje, zawiera się w przedziale 200-300 kg, a raz na kilka tygodni zdarza m się montować pakiet o wadze 500 kg, to zdecydowanie powinien zakupić ssawkę o udźwigu 350 kg, a przy bardzo ciężkich pakietach wspomóc się wynajmem odpowiedniego urządzenia. Ssawki o większym udźwigu są większe gabarytowo i dużo cięższe niż ich mniejsze odpowiedniki. Wstawianie pakietów szybowych o wadze 200 kg za pomocą ssawki dostosowanej do 500-600 kg jest dużo mniej wygodne i sprawia więcej problemów.

    Ustawienia poziome i pionowe

    Przy dobieraniu odpowiedniej nośności należy również pamiętać, że udźwig ssawki dzielimy na ustawienie poziome i pionowe podnoszonego elementu. Nośność tego samego chwytaka podczas montażu np. szklanej podłogi czy daszka jest większa niż podczas wstawiania szyb fasadowych w pionie. Jest to związane m.in. z siłami tarcia pomiędzy szkłem a talerzami ssawki. Najlepsi producenci dokładnie podają różnicę pomiędzy tymi wartościami i określają tzw. safety factor, czyli teoretyczny zapas, który każda ssawka posiada. Przy chwytaku o udźwigu 350 kg przy pracy w poziomie i safety factorze wynoszącym „4”, według wyliczeń możemy podnieść maksymalnie aż 1400 kg! Jest to oczywiście wartość, która daje komfort pracy ekipie bez obawy, że podnoszona szyba o masie 350 kg się odczepi. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i pracować w zakresach podanych przez producenta. Najlepsze ssawki mają dwa oddzielne układy próżniowe, co gwarantuje, że w razie awarii jednego nominalny udźwig chwytaka zostanie zachowany. Do monitorowania prawidłowego podciśnienia pracy służą zegary znajdujące się na obudowie. W razie zmiany warunków załączany jest sygnał dźwiękowy i pompy znajdujące się wewnątrz urządzenia korygują poziom do wymaganego.

    Ssawka do szkła czym się kierować przy wyborze
    Rodzaj ssawki trzeba dopasować do kształtu podnoszonego szkła

    Dopasowanie do kształtu podnoszonego szkła

    Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru ssawki jest kształt podnoszonego szkła. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej konstrukcji, gdzie kształt szkła odbiega od klasycznej, zbliżonej do kwadratu powierzchni. Tafle w kształcie koła, trójkąta, trapezu czy długiego i wąskiego prostokąta zdarzają się coraz częściej na budowie. Firmy, które profesjonalnie zajmują się wynajmem ssawek, posiadają urządzenia dostosowane do różnych kształtów. Przy wynajmie należy podać wymiary lub przekrój tafli najmniejszej lub o najbardziej nieregularnym kształcie. Przy zakupie takiego urządzenia próżniowego sprawa wygląda inaczej. Dobra ssawka, która ma nam długo służyć, powinna posiadać kilka różnych konfiguracji ustawienia talerzy ssących. Przed decyzją należy zwrócić uwagę, jakie jest największe i najszersze rozstawienie talerzy oraz czy jest możliwość takiego podnoszenia szkła, żeby wszystkie ssawki były w jednej linii. To gwarantuje nam pełną swobodę pracy i często korzystanie z własnego sprzętu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy zmiana konfiguracji ustawienia talerzy jest szybka i prosta. Im krótszy czas na zmianę ustawień, tym szybszy montaż i mniejsze koszty. Ostatnio na budowach spotykane są szyby łukowe (gięte); na razie ich obecność na rynku jest jeszcze na tyle mała, że lepiej jest wspierać się wynajmem specjalistycznych ssawek do takich szyb niż wydawać niepotrzebnie pieniądze na urządzenie, które będzie wykorzystywane tylko kilka razy w roku.

    Ssawka do szkła czym się kierować przy wyborze
    Przed zakupem warto przetestować wybraną ssawkę na budowie

    Renoma producenta

    Podczas wyboru ssawki, która ma służyć przez najbliższe kilka lat, dużą rolę odgrywa jej marka. Praca ze szkłem jest trudna i nie wybacza błędów. Stąd też sprzęt, którym będziemy pracować, powinien być sprawdzony i bezawaryjny. Najlepsi producenci na rynku to tacy, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w technice próżniowej oraz duży wachlarz produktów dopasowanych do potrzeb rynku. Duży producent to również stały dostęp do części zamiennych, które z biegiem czasu mogą się zużywać oraz gwarancja na 2 lata użytkowania. Mimo że czasami ceny markowych urządzeń są trochę wyższe niż u małych producentów, którzy swoje ssawki skręcają w przydomowych warsztatach, to w tym przypadku cena jest proporcjonalna do jakości i na pewno się zwróci w krótkim czasie. Akumulatory o dużej mocy, talerze wykonane z najlepszej jakości gumy, odporne na promienie UV czy dodatkowe dystanse, które umożliwiają podjęcie okna typu HS (z ominięciem ramy) to tylko kilka przykładów, które potwierdzają, że cena nie powinna być głównym wyznacznikiem, branym pod uwagę przy wyborze dobrej ssawki do szkła. Każdy szacujący się dystrybutor urządzeń oferuje wynajem ssawek przed ich zakupem. To ważne, bo pozwala przyszłemu klientowi sprawdzić, czy pierwotnie wybrane przez niego urządzenie będzie spełniało jego oczekiwania.

    Ssawka do szkła czym się kierować przy wyborze
    Dobrze, jeśli ssawka ma zwartą konstrukcję, bez wystających przewodów, włączników itp

    Budowa ssawki

    Ostatnim aspektem – istotnym, ale często przez klientów pomijanym przy wyborze ssawek – jest sama ich budowa. Ma ona bardzo duży wpływ na wygodę pracy, a także na późniejszy bezpieczny transport pomiędzy budowami. Praktyczna ssawka ma zwartą konstrukcję i jest wykonana z dobrego materiału. Wszystkie wystające przewody, włączniki itp. powinny być ograniczone do minimum, co pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia mechanicznego podczas pracy czy przewozu. Możliwość szybkiej zmiany położenia talerzy to już na chwilę obecną konieczność. Do producentów, którzy nie mają tej opcji w swoich ssawkach, powinno się podchodzić z dużą rezerwą. Dobrze jest również zapytać, czy producent ma sprawdzony sposób na transport ssawki. Najlepsi posiadają specjalne wózki, które służą zarówno do transportu (wózek wyposażony w pas i mocowania do montowania ssawki do boku auta), jak i przewożenia po budowie dzięki zamontowanym kółkom.

    TEKST: Łukasz MARUSZAK

    Latest Posts

    Najnowsze artykuły

    Polacane produkty