12.8 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

  Jak zmniejszyć przestoje w pracy na taśmach produkcyjnych?

  Prace na taśmach produkcyjnych nie należą do łatwych. Tak naprawdę często mogą zdarzać się przestoje, a to z kolei przekłada się na znaczący brak efektywności w pracy. Dla pracowników nie oznacza to wcale czasu wolnego, lecz zwyczajnie brak dniówek. Z tego też powodu należy zastanowić się, w jaki sposób można zaradzić przestojom w pracy. Czas poznać nasze sposoby.

  Użycie medium czystego powietrza

  W pracach na taśmie wymagana jest duża siła. Z tego też powodu trzeba szukać takich rozwiązań, które ją zapewnią. Należy zdawać sobie sprawę, że siła kapitału ludzkiego często jest zawodna, co może powodować przestoje w pracy, ale też doprowadzać do awarii. W tym przypadku warto zastanowić się, czy dobrym wyborem nie będzie stosowanie medium czystego powietrza, które będzie wprawiać w ruch siłowniki pneumatyczne. Takie rozwiązanie jest także ekologiczne, jednocześnie medium czystego powietrza nie jest drogie, a przy tym jest łatwo dostępne i można stosować je również w warunkach potencjalnie niebezpiecznych, a więc tam, gdzie występuje ryzyko wybuchu. Siłownik pneumatyczny zasilany medium czystego powietrza może także zastępować urządzenia, które wykorzystują tylko i wyłącznie energię elektryczną.

  Szybka naprawa dzięki klejom

  Czasami dochodzi do małych awarii, ale jednak te małe awarie mogą powodować duże przestoje w pracy. Na szczęście często można je samodzielnie i naprawdę szybko usunąć. Jeżeli doszło do pęknięcia elementów obudowy maszyny czy też taśmy, to wystarczy skleić je bądź wypełnić spoiny i tutaj rzeczywiście najlepiej sprawdzają się kleje cyjanoakrylowe. Bardzo szybko się wiążą i zapewniają mocną siłę wiązania. Nie trzeba czekać wielu godzin i tak naprawdę już po chwili można nadal wprawiać w ruch maszynę czy taśmę. Warto też zauważyć, że tani klej cyjanoakrylowy bardzo łatwo się aplikuje wystarczy tylko odrobina chęci, ale też precyzja. Jeżeli nałożycie zbyt grubą warstwę, to pamiętajcie, aby szybko ją usunąć. Do tego celu najlepiej sprawdzi się papier ścierny o dużej gramaturze.

  Regularne szkolenia pracowników

  Maszyny psują się, ale też nie następuje to bardzo często. Zdecydowanie częściej do przestojów dochodzi z powodu błędów pracowników. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi i już może dojść do awarii, a przypominamy, że wypadki i awarie mogą być niebezpieczne. Dlatego też należy regularnie przeprowadzać szkolenia pracowników i stawiać na ich cykliczne odbywanie się. Do tego przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy ma również duże znaczenie. Oczywiście nie można zapominać o tym, że kadra pracownicza musi być przeszkolona, ale też musi posiadać właściwe kwalifikacje. Tylko wtedy zyskacie pewność, że pracownicy będą wykonywać powierzone zadania tak jak należy, a przy tym nie dojdzie do uszkodzenia sprzętów. Istotne znaczenie ma również odpowiednie przygotowanie pracowników kontroli jakości. To newralgiczny punkt na hali produkcyjnej, gdy wykonane towary są poddawane kontroli pracowników i tej pracy nie może wykonać za nich maszyna. Ich zadaniem jest wychwycenie wszelkich nieprawidłowości, a jak wiadomo ludzkie oko obywa zawodne. Dlatego w tym przypadku również niezbędne jest odpowiednie szkolenie, aby nie doszło do przestojów w pracy. Taka praca musi być wykonywana błyskawicznie, gdyż taśma produkcyjna cały czas prawiona jest w ruch.

  Regularna kontrola sprzętów jest na wagę złoto

  W wielu przypadkach błędy leżą nie po stronie pracownika lecz pracodawcy. Nie ma się co oszukiwać pracodawcy często chcą zaoszczędzić jednak oszczędzają na tym co nie trzeba. Konsekwencje takiego zachowania są odwrotne, bo zamiast zaoszczędzić ponoszą jeszcze większe koszty, szczególnie, gdy dochodzi do awarii sprzętu. A jeżeli dojdzie do awarii taśmy to koszty naprawy są wysokie. Do tego trzeba liczyć się jeszcze z przestojami w pracy. A to z kolei może przekładać się na kary finansowe za nie przygotowanie w terminie danego zamówienia. A można zyskać tak wiele robiąc tak niewiele. Wystarczy tylko poddawać sprzęty regularnej kontroli. Do tego jeżeli już dojdzie do jakieś usterki nie można jej bagatelizować, lecz należy szybko zlecić jej naprawę nim mała usterka stanie się dużą usterką. Warto, a nawet trzeba sugerować się zaleceniami jakie znajdują się w karcie gwarancyjnej.

  Artykuł Partnera

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty