-3.9 C
Warszawa
sobota, 2 grudnia, 2023
Art. promocyjny

  Bo szyba ma znaczenie – jak wybrać pakiet szybowy

  Planując inwestycję, należy zastanowić się, jakie mamy oczekiwania wobec okien ze względu na funkcję, którą mają pełnić. Niestety bardzo często parametry okna sprowadza się tylko do jednego, czyli izolacyjności cieplnej, a to nie wszystko. Odpowiedni pakiet szybowy w nowoczesnych oknach wpływa na ich parametry nawet w 80%. To bardzo dużo, dlatego szyba ma znaczenie!

  Bo szyba ma znaczenie - jak wybrać odpowiedni pakiet szybowy

  Pierwszym parametrem okna, który należy brać pod uwagę, jest właśnie jego izolacyjność cieplna, czyli parametr Uw. Na jego wartość wpływa kilka czynników: przede wszystkim Ug pakietu szybowego, czyli współczynnik przenikalności cieplnej, parametry konstrukcji okna, rodzaj ramki użytej w zespoleniu szybowym i na koniec sam montaż. Uw okna nie powinno być większe niż 0,9 W/(m2K). Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej izoluje szyba okienna, a w praktyce zespolenie kilku szyb.

  W celu polepszenia parametrów na szybach stosuje się powłoki niskoemisyjne. Poprawiają one izolacyjność, ograniczając zjawisko promieniowania. Dzięki nim promieniowanie cieplne jest odbijane do pomieszczenia, co pozwala na redukcję strat ciepła.

  Tradycyjnie stosowane powłoki ograniczały przepuszczalność światła dziennego, ale obecnie na rynku dostępne są już innowacyjne rozwiązania zapewniające izolacyjność termiczną z dużą przepuszczalnością światła. – Najlepszą powłoką, obecnie dostępną na rynku, jest powłoka niskoemisyjna ECLAZ, nakładana próżniowo oraz utwardzana laserem. Szkło ECLAZ stosowane w pakietach szybowych jest odpowiedzią na wyzwanie połączenia najwyższych parametrów termoizolacyjności z wysoką przepuszczalnością światła – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint – Gobain Building Glass Polska.

  Czy zapewnienie energooszczędności i komfortu cieplnego jednocześnie jest możliwe?

  Dzięki zastosowaniu powłok ECLAZ, okna z szybami dwukomorowymi umożliwiają uzyskanie najwyższej wartości zysku energii słonecznej w połączeniu z bardzo dobrą izolacyjnością, co zapewnia zarówno bardzo dobry bilans energetyczny, jak i komfort cieplny w miesiącach zimowych.
  ECLAZ może być łatwo stosowany dla uzyskania najwyższych parametrów termoizolacyjności okna. Pozwala uzyskać najwyższy poziom izolacyjności pakietu dwuszybowego wyrażonego wartością Ug 1,0 W/(m2K). Szkło ECLAZ idealnie nadaje się do użytku głównie w pakietach trzyszybowych, w nowych budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Może osiągnąć wartość Ug = 0,5 W/(m2K), przy najwyższym poziomie zysków cieplnych dostępnym na rynku – dodaje Maciej Mańko.

  Jaka część światła padającego na okno dociera do pomieszczenia?

  W budynkach komfortowych dużą uwagę przywiązuje się do prawidłowego naświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem słonecznym. Parametr, który określa, ile światła widzialnego przedostaje się przez okno do pomieszczenia to LT, czyli transmisja światła wyrażana w %. Oczywiście, im więcej światła przedostanie się przez szybę w oknie, tym lepiej. W nowoczesnych zespoleniach trzyszybowych pożądane jest, aby parametr ten wynosił min. 70%. Możliwe jest także uzyskanie przepuszczalności światła zbliżonego do zespoleń dwuszybowych.

  Szkło ECLAZ to jedyne rozwiązanie na rynku, które przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych parametrów energetycznych i właściwości termoizolacyjnych zapewnia dostęp do światła naturalnego na poziomie oferowanym przez zespolenia dwuszybowe (LT 77%). Zastosowanie szkła ECLAZ w pakietach szybowych pozwala na zachowanie neutralności transmisji i odbicia światła. Niweluje także efekt lustra. Dzięki swoim właściwościom ECLAZ jest porównywalny ze zwiększeniem powierzchni okna o 8%. Oznacza to większą elastyczność podczas projektowania okien po stronie północnej i wschodniej, gdzie istnieje potrzeba doświetlenia wnętrz. Można tu uniknąć wzrostu kosztów ogrzewania, dzięki wysokiej wydajności energetycznej.

  Ważne jest, aby pamiętać, iż dobry montaż okien jest niezbędnym elementem dla zapewnienia wysokich parametrów stolarki okiennej. Nowoczesne pakiety szybowe takie jak ECLAZ są obecnie najlepszym sposobem na uzyskanie optymalnych warunków pod kątem energooszczędności i dostępu do naturalnego światła, spełniających potrzeby nowoczesnych budynków. Planując zakup i montaż stolarki okiennej, warto wiedzieć, jakie rozwiązania przyniosą nam najwięcej korzyści.

  Poznaj innowacyjne szkło
  www.eclaz.pl

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty