12.8 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

    Mini żurawie czym się kierować przy wyborze

    Obecnie na forach branżowych coraz częściej pojawia się temat mini żurawi do transportu i montażu szkła. Te nieduże, a zarazem solidne i wytrzymałe maszyny są dostępne w Polsce już od kilku lat. Żeby uzyskać o nich sprawdzone i rzetelne informacje, warto zasięgnąć opinii u firm, które na co dzień pracują z takim sprzętem.

    Mini żurawie, które na polskim rynku zyskują coraz większą popularność, to maszyny, które dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, zwrotności i precyzji ruchów są w stanie operować szkłem nawet przy wymagających i trudnych zleceniach. Ich wielofunkcyjność oraz możliwość skonfigurowania pozycji podpór według własnych potrzeb pozwalają na pracę na nierównym terenie, także na bardzo ograniczonych przestrzeniach roboczych. Typowe mini żurawie projektowane z myślą o dużej precyzji i kompaktowych rozmiarach oferuje kilka uznanych marek. Są to firmy:

    • BG Lift;
    • Maeda;
    • Unic;
    • Jekko;
    • Hoeflon.

    Co umożliwiają nam mini żurawie?

    Jesteśmy dzięki nim w stanie przenieść lub opuścić szybę o wadze kilkuset kilogramów do otworu montażowego, zachowując przy tym dokładność do kilku milimetrów. Ocecnie jednak – ze względu na dość wysoką cenę takich urządzeń – tylko duże firmy montażowe lub dystrybutorzy, którzy codziennie wykorzystują je do pracy, mogą sobie pozwolić na taki zakup.

    Urządzenia z rynku wtórnego?

    Alternatywą jest zakup sprzętu używanego, jednak biorąc tę opcję pod uwagę, należy pamiętać, że większość mini żurawi na rynku wtórnym pochodzi z zagranicy, a nie w każdym kraju do obsługi mini żurawia potrzebne są specjalne uprawnienia. Część z nich pochodzi z wypożyczalni sprzętu budowlanego, gdzie takie maszyny są dość mocno eksploatowane, mimo że początkowo może być to niezauważalne.

    Jak wybrać dobry mini żuraw?

    Jak ocenić czy sprzęt, który planujemy kupić, spełni nasze oczekiwania oraz sprosta zarówno pracy na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, w domkach jednorodzinnych, ale też przy dużych i długich budowach? Zasięg Pierwszą cechą, nad którą powinniśmy się zastanowić jest zasięg. Najlepiej, żeby można było bez problemu sięgnąć drugiego piętra – czyli minimum 9 m.

    Łamane ramię

    Kolejną rzeczą wartą uwagi jest dodatkowe, łamane ramię – JIB. Dzięki niemu będziemy mogli zaszklić okna na tarasach czy balkonach, także sięgając ramieniem przez płot czy drzewa. Przy odpowiednich pozycjach podpór transport szyby będzie możliwy nawet w miejscach o bardzo dużym nachyleniu terenu.
    Dodatkowe łamane ramię JIB dostępne w niektórych modelach mini żurawi to często najważniejszy element dźwigu. Poza tym, że znacząco zwiększa zasięg mini żurawia (do 16-17 metrów) ma szereg innych przydatnych funkcji. Dzięki łamanemu ramieniu JIB możemy bez konieczności używania zblocza linowego sięgać po ładunki z poziomu zero, a nawet niższego niż poziom terenu, na którym stoi żuraw. Możemy też – stosując łamane ramię – szklić czy podawać ładunki nad tarasy, balkony czy nawisy, co przy zwykłym, prostym ramieniu byłoby niemożliwe. Ważna jest także funkcja obrotu ramienia dźwigu o 360° (również z dodatkowym ramieniem JIB), ponieważ znacznie ogranicza konieczność przestawiania żurawia podczas pracy.

    Podnoszenie ładunku z poziomu zero. Fot. GLASSLIFT, www.glasslift.pl
    Podnoszenie ładunku z poziomu zero. Fot. GLASSLIFT, www.glasslift.pl

    Zasilanie mini żurawi

    Standardowo mini żurawie różnych marek mają silniki spalinowe. Tańsze będą silniki benzynowe, droższe opcje to silniki diesla. Silnik diesla charakteryzuje się dużo lepszą kulturą pracy, pracuje ciszej i spala mniej paliwa w porównaniu do silników benzynowych.
    Każda z firm oferujących mini żurawie posiada w swojej ofercie (jako opcję) również możliwość wyposażenia urządzenia w silnik elektryczny. Jedne marki mają w ofercie silniki zasilane prądem 380V, inne 230V. Zdecydowanie lepszą opcją jest silnik zasilany prądem 230V, ponieważ takie zasilanie znajduje się niemal na każdej budowie. Używając mini żurawia z silnikiem elektrycznym, możemy nim również pracować we wnętrzach, w których, na co dzień przebywają ludzie – jak magazyny, galerie handlowe czy biura.

    Pilot zdalnego sterowania

    Bardzo przydatną funkcją okazuje się także pilot zdalnego sterowania. Operator żurawia po rozłożeniu go na budowie, może udać się bezpośrednio do miejsca, gdzie docelowo ma być umieszczona szyba, i stamtąd sterować ramieniem żurawie. Zapewnia to możliwie największą precyzję ruchów przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwo, co znacząco wpływa na poprawę wydajności i szybkość pracy.

    Odpowiedni mini żuraw poradzi sobie nawet na nierównym, błotnistym terenie. Fot. GLASSLIFT, www.glasslift.pl
    Odpowiedni mini żuraw poradzi sobie nawet na nierównym, błotnistym terenie. Fot. GLASSLIFT, www.glasslift.pl

    Zamawiając dźwig, który ma nam służyć wiele lat i zarabiać dla nas pieniądze, warto pomyśleć, jakie opcje dodatkowe mogą się przydać. W zależności od producenta mamy do wyboru m.in.: zblocze linowe, silnik elektryczny, rozsuwane gąsienice, dodatkowe ramię JIB, hak szperający, dodatkowe oświetlenie, elektryczne podgrzewanie silnika. Która z tych opcji najlepiej będzie pasować do naszej działalności – najlepiej skonsultować z doradcą technicznym.

    Rozsuwane gąsienice

    Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze mini żurawia, są rozsuwane gąsienice. Znacznie ułatwiają one jazdę na nierównym, błotnistym terenie, co sprawia, że jesteśmy w stanie pracować nawet w najbardziej wymagającym środowisku. Nie można także pominąć opcji takich jak wciągarka czy zblocze linowe.

    Mini żuraw cena

    Typowe mini żurawie, takie jak BG Lift, Maeda czy Jekko, kosztują około 280-300 tys. zł (sprzęty o zasięgu do 9 metrów). Za dodatkowe łamane ramię typu JIB należy dopłacić około 50-60 tys. zł. Należy pamiętać, że dźwig dźwigowi nierówny, dlatego porównując cenę, należy wziąć pod uwagę wiele czynników m.in. wyposażenie omówione w artykule.

    Serwis mini żurawia

    Serwis mini żurawi nie odbiega kosztami w standardowym zakresie od serwisowania innych maszyn budowlanych. Filtry, oleje, świece zapłonowe czy smary to raczej dostępne elementy w większości serwisów.
    Należy pamiętać, że nowe maszyny najlepiej serwisować u dystrybutora dźwigów, pozwoli nam to zachować gwarancję. Większe koszty mogą być związane z usterkami pogwarancyjnymi specjalistycznych podzespołów lub zdarzającymi się czasami mechanicznymi uszkodzeniami dźwigów. Wtedy serwis może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

    Mini żurawie – wynajem czy zakup?

    Analizując dostępne wyposażenie i funkcje, jakie oferuje nam rynek, warto dobrze przemyśleć decyzję o zakupie mini żurawia – zwłaszcza mając na uwadze wysoki koszt jego zakupu. Doskonałym rozwiązaniem będzie wynajem takiego sprzętu i przetestowanie go na własną rękę. Sprawdzenie żurawia pod kątem jego funkcjonalności, a także dostosowanie go do własnych potrzeb czy do środowiska, w jakim będzie pracował na co dzień, na pewno ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.
    Czołowi dystrybutorzy na rynku oferują wypożyczenie mini żurawi wraz z usługą doświadczonych operatorów. Dobrze jest przekonać się, jakie dany sprzęt posiada wady i zalety. Należy też pamiętać, żeby nie skupiać się tylko na najniższej cenie. Taki sprzęt to inwestycja na lata. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim, na jakość wykonania komponentów, ich wytrzymałość czy zastosowaną technologię. To da nam gwarancję na bezproblemowe wykorzystanie zakupionego sprzętu i łatwy serwis przez wiele miesięcy.
    Jeśli w danym momencie nie dysponujemy środkami, aby taką maszynę zakupić, doskonałym rozwiązaniem staje się wynajem. Z doświadczonym operatorem i zgraną ekipą montażową czas inwestycji będzie znacznie krótszy. Istotne jest, aby wybierając firmę świadczącą usługi wynajmu, zwrócić uwagę na różnorodność ich parku maszynowego. Im szersza oferta, tym lepiej, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wybrany sprzęt został dopasowany do naszych potrzeb.

    Latest Posts

    Najnowsze artykuły

    Polacane produkty