12.8 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

  5 najważniejszych etapów montażu okien

  Świadomość inwestorów odnośnie znaczenia dobrego montażu wyrobów stolarki budowlanej jest coraz wyższa. Trwałość, komfort obsługi oraz zachowanie deklarowanych przez producenta parametrów produktów w dużej mierze zależy właśnie od staranności wykonania prac instalacyjnych i zastosowanych materiałów. Efekt finalny jest wynikiem współpracy inwestora i monterów. Kooperacja ta, w ostatecznym rozrachunku świadczy o jakości świadczonych przez daną firmę usług montażowych.

  Chociaż proces montażu stolarki składa się z bardzo wielu istotnych i precyzyjnych czynności, to moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje pięć poniższych działań: wizyta na inwestycji na samym początku, niwelacja obiektu, przygotowanie otworów, montaż mechaniczny i uszczelnienie złącza.

  Zanim zaczniemy montaż, wybierzmy się na oględziny miejsca inwestycji. Fot. MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN, www.multiko.eu
  Zanim zaczniemy montaż, wybierzmy się na oględziny miejsca inwestycji. Fot. MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN, www.multiko.eu

  1. Konieczna jest wizyta na placu budowy

  Wizyta na miejscu inwestycji na samym początku współpracy z inwestorem jest niezbędna. To dla nas okazja, żeby zapoznać się z projektem budynku i zastanowić nad niezbędnymi szczegółami wykonawczymi oraz montażowymi. Oględziny miejsca inwestycji to ważny etap pozwalający uniknąć później wielu błędów, a także trudności mogących się pojawić już podczas wykonywania prac montażowych. Podczas oględzin powinniśmy oszacować np, jaki jest dojazd do posesji, możliwość manewrowania samochodem ciężarowym, czy konieczne będzie użycie specjalistycznego sprzętu do podawania okien itp.

  Wykorzystanie nowoczesnych technik pomiarowych takich jak laser czy niwelator jest już standardem. Fot. MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN, www.multiko.eu
  Wykorzystanie nowoczesnych technik pomiarowych takich jak laser czy niwelator jest już standardem. Fot. MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN, www.multiko.eu

  2. Pomiar otworów montażowych to drugi ważny etap

  Pomiar otworów montażowych, niwelacja obiektu – na typ etapie prac ustalane są wymiary wyrobów, które zostaną w danej inwestycji następnie zamontowane. W związku z panującymi obecnie w architekturze trendami stolarka wielkoformatowa), nie wystarczy tylko pomiar samego otworu. Należy także uwzględnić położenie otworów względem siebie, zweryfikować przekątne, wysokość pierwszego stopnia schodów itd. Wykorzystanie nowoczesnych technik pomiarowych takich jak laser czy niwelator jest już standardem. W przypadku trudniejszych i bardziej złożonych inwestycji stosowany jest też skaning 3D.

  3. Otwory trzeba starannie przygotować

  Zalecam też zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie otworów okiennych – pamiętajmy, że poprawny montaż, zgodny z przepisami prawa, wymaga wykonania szeregu prac przygotowawczych. Są to m.in.: wyrównanie glifów okiennych, wykonanie podmurowań, podlewek, przygotowanie powierzchni do wyklejania taśm oraz uszczelnień.

  Ważne jest solidne mocowanie mechaniczne. Fot. MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN, www.multiko.eu
  Ważne jest solidne mocowanie mechaniczne. Fot. MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN, www.multiko.eu

  4. Dobre mocowanie

  W przypadku mechanicznego łączenia okna z ościeżem kluczowe jest przeniesienie ciężaru konstrukcji oraz wszystkich sił oddziałujących na okno. Są to m.in. zjawiska związane z rozszerzalnością temperaturową konstrukcji okiennych, warunki atmosferyczne m.in. takie jak siły parcia i ssania wiatru, ciężaru własnego, czy chociażby ruchów konstrukcyjnych budynku oraz przypadkowe działania użytkowników.

  5. Montaż warstwowy to konieczność

  Poszczególne prace związane z montażem warstwowym są nieodzownym elementem poprawnie wykonanej instalacji stolarki. Zabezpieczenie warstwy środkowej, która pełni funkcję izolatora chroniącego przed działaniem czynników atmosferycznych oraz zagwarantowanie odpowiedniego klimatu wilgotnościowego poprzez zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci to obowiązek każdego montera.

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty