12.8 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

  Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i bramy – jak je uzyskać?

  Montaż nowych, energooszczędnych okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej wyraźnie zwiększa komfort korzystania z budynku i zapewnia nam ograniczenie strat ciepła, a więc oszczędności w domowym budżecie. Dzięki temu, w domu jest cieplej i przyjemniej. Najpierw jednak musimy wyłożyć pieniądze na inwestycję, co zwłaszcza w przypadku wymiany całej stolarki okienno-drzwiowej w obiekcie jednorodzinnym wiąże się ze znacznymi wydatkami. Na jakie dofinansowanie do tego typu prac możemy liczyć w 2022 roku?

  Korzyści z zastąpienia starych i nieszczelnych okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej nowymi wyrobami są konkretne. W ten sposób możemy skutecznie wyeliminować przedmuchy zimnego powietrza i uniknąć zawilgocenia pomieszczeń, zyskując zupełnie nowy komfort termiczny i akustyczny. Energooszczędna stolarka okienno-drzwiowa jest nie tylko „cieplejsza” niż wysłużone rozwiązania sprzed kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat, lecz także lepiej tłumi hałas z zewnątrz. W dobie stale rosnących kosztów energii wielu właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych decyduje się więc na wymianę użytkowanych do tej pory produktów na nowe, o wyższych parametrach. Jak zyskać wsparcie finansowe przy realizacji takiej inwestycji?

  System okienny Deceuninck Elegant ThermoFibra
  System okienny Deceuninck Elegant ThermoFibra

  „Czyste powietrze” – zmiany w programie w 2022 roku

  W ostatnim czasie głównym źródłem dofinansowania termomodernizacji budynków w Polsce stał się rządowy program „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu można otrzymać środki m.in. na demontaż, zakup i montaż nowego źródła ciepła wraz z instalacją centralnego ogrzewania oraz zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi i bram garażowych, wraz z demontażem starych wyrobów. Jest on stale aktualizowany tak, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby beneficjentów. Poprzednie zmiany w programie zrealizowano w lipcu 2021 roku (m.in. koniec dotacji na kotły węglowe wraz z końcem 2021 roku oraz podwyższenie progów dochodowych), zaś w 2022 roku czekają nas kolejne modyfikacje. Wprowadzony ma zostać trzeci poziom finansowania: dla osób o bardzo niskich dochodach – w takim przypadku dotacja wyniesie do 90% kosztów kwalifikowanych, do 69 tys. zł. Obejmie on osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

  W ramach „Czystego Powietrza” w 2022 roku planowane jest też prefinansowanie wydatków (dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wyłożyć pieniędzy lub wziąć kredytu), a także wsparcie w przygotowaniu, realizacji i rozliczeniu inwestycji dla wnioskodawców, którzy nie korzystają z Internetu oraz innych nowoczesnych technologii.

  Ważną planowaną zmianą w 2022 roku jest również to, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który realizuje program „Czyste Powietrze” chce rozszerzyć go na budynki wielorodzinne. Pilotaż takiego wsparcia prowadzony był do tej pory w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim, gdzie korzystali z niego zarówno właściciele mieszkań, jak i wspólnoty mieszkaniowe, a teraz podobne rozwiązanie ma obowiązywać na terenie całego kraju. Oprócz wymiany źródeł ciepła, dofinansowanie powinno objąć także m.in. wymianę stolarki okienno-drzwiowej.

  Wniosek o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze” składa się drogą elektroniczną, możliwe jest też jego złożenie w wersji papierowej. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać na stronie internetowej, pod numerem telefonu lub bezpośrednio w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

  Inne możliwości wsparcia inwestycji

  Istnieją również inne możliwości dofinansowania do wymiany stolarki okienno-drzwiowej. Planując tego typu prace, warto sprawdzić więc lokalne programy obowiązujące na terenie gminy, w której mieszkamy. Wiele miejscowości umożliwia bowiem swoim mieszkańcom uzyskanie dodatkowych środków finansowych, więc informacji na ten temat najlepiej poszukać na stronie internetowej lub w siedzibie urzędu gminy czy też miasta. Co istotne, takie dofinansowanie można łączyć ze wsparciem z „Czystego Powietrza”, jednakże ich suma nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

  Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą też skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Polega ona na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (a w przypadku podatku zryczałtowanego – przychodów) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Kwota odliczenia nie może przy tym przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych prac termomodernizacyjnych (w tym również wymianę stolarki okienno-drzwiowej). Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki (muszą być one udokumentowane fakturami VAT). Tego typu wsparcie finansowe można łączyć z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”. Najlepszy efekt uzyskamy przeprowadzając kompleksową termomodernizację budynku, czyli łącząc wymianę stolarki okienno-drzwiowej z instalacją nowego źródła ogrzewania i ociepleniem przegród zewnętrznych. Pamiętajmy przy tym, że okna, drzwi i bramy garażowe powinny być dobrze zamontowane, aby pokazać pełnię swoich możliwości.  Dzięki temu zapewnimy sobie komfortowe użytkowanie domu, a także czyste powietrze zarówno dla siebie, jak i przyszłych pokoleń.


  Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”

  GRANDO – tradycyjne oblicze platformy ELEGANT od firmy Deceuninck:

  Skrzydło Deceuninck Elegant Grando
  Skrzydło Deceuninck Elegant Grando

  Skrzydło Deceuninck Elegant Grando z wyrazistą, zaokrągloną przylgą to klasyczny design w tradycyjnym stylu, z dostępnymi dwoma kształtami listew przyszybowych: zaokrąglonym i prostokątnym. Grando to skrzydło o głębokości zabudowy 84 mm oraz doskonałych parametrach izolacji termicznej Uf=0,90 W/m2K przy zastosowaniu wzmocnienia Forthex. Jako element platformy iCOR, Grando pasuje do ram o głębokości zabudowy 84 mm, a także 76 mm i 115 mm.

  Więcej informacji na stronie www.deceuninck.pl


  Okna dachowe aluminiowo-tworzywowe PTP-V U4 RENO oraz PTP-V U4 od firmy FAKRO:

  Okno dachowe Fakro PTP-V
  Okno dachowe Fakro PTP-V

  Kiedy nadchodzi pora, aby wysłużone okna dachowe wymienić na nowe, polecamy ofertę okien aluminiowo-tworzywowych PTP-V U4 RENO oraz PTP-V U4 od FAKRO. Okna te polecane są do wszystkich pomieszczeń na poddaszu, nawet do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności – łazienek czy kuchni. Wymiana okien dachowych bez naruszenia szpalet to w tym przypadku niepodważalna korzyść.


  Drzwi zewnętrzne Thermo65 od firmy Hörmann:

  Drzwi zewnętrzne Hörmann Thermo65
  Drzwi zewnętrzne Hörmann Thermo65

  Drzwi Thermo65 mają stalowe skrzydło o grubości 65 mm z niewidocznym profilem i grubą przylgą oraz aluminiową ościeżnicę z przegrodą termiczną i potrójne uszczelnienie. Ich współczynnik przenikania ciepła Ud wynosi nawet 0,87 W/(m²K). Drzwi oferowane są z 5-punktowym zamkiem ryglującym, a opcjonalnie z wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2. Dostępne są w wielu ciekawych wzorach i kolorach.


  Drzwi zewnętrzne SOLANO od firmy Krispol:

  Drzwi zewnętrzne Krispol Solano
  Drzwi zewnętrzne Krispol Solano

  Kolekcja drzwi zewnętrznych SOLANO to 22 unikalnych modeli – od klasycznych do bardzo nowoczesnych rozwiązań. Ciepły system profili aluminiowych, solidne wypełnienia, dopracowana w każdym detalu konstrukcja oraz szeroka gama kolorystyczna sprawia, że drzwi zadowalają nawet najbardziej wymagających Klientów.

  Więcej informacji na stronie producenta: www.krispol.pl


  Drzwi zewnętrzne SATURN od firmy POL-SKONE:

  Drzwi zewnętrzne POL-SKONE Saturn
  Drzwi zewnętrzne POL-SKONE Saturn

  Drzwi zewnętrzne SATURN posiadają solidną konstrukcję skrzydła o gr. 61 mm wykonaną w systemie przylgowym, wzmocnioną profilem stalowym. Dodatkowo specjalna warstwa termoizolacyjna zapewnia niski współczynnik przenikalności cieplnej Ud=1,1 W/m2K. Drewniany ramiak sosnowy obłożony jest płytami pokrytymi naturalnym fornirem. Aplikacje na zewnętrznej stronie zostały wykonane ze stali nierdzewnej INOX, zapewniającej im wyjątkową trwałość. Ponadto drzwi SATURN posiadają klasę antywłamaniowości RC2.


  Drzwi wewnętrzne Porta HIDE od firmy PORTA:

  Drzwi wewnętrzne Porta HIDE
  Drzwi wewnętrzne Porta HIDE

  Porta HIDE – drzwi z ukrytą ościeżnicą, która wraz ze skrzydłem tworzy równą, jednolitą powierzchnię. Szczelina okalająca skrzydło oraz klamka są jedynymi widocznymi elementami całego zestawu. Możliwość malowania lub tapetowania to dodatkowe atuty, czyniące model coraz chętniej wybieranym przez Klientów.


  Niezawodny standard izolacji okien na bazie folii płynnych WINS od firmy Selena (marka Tytan Professional):

  Systemy WINS do ciepłego montażu okien. Zabezpiecz okna przed mostkami termicznymi:

  • nowa technologia opracowana wspólnie z instalatorami,
  • 4x szybsza praca w stosunku do tradycyjnych folii tekstylnych,
  • precyzyjna aplikacja i gwarancja trwałej szczelności,
  • 10 lat odporności na promieniowanie UV.
  System do ciepłego montażu oknaTytan Professional WINS
  System do ciepłego montażu oknaTytan Professional WINS

  Pistoletowe piany poliuretanowe od firmy Soudal:

  Koszty ponoszone z powodu ucieczki ciepła z domu są w tym roku szczególnie dotkliwe, dlatego z montażem nowych okiem czy wymianą wysłużonej stolarki okiennej nie należy zwlekać. Zwłaszcza, że prace montażowo-uszczelniające z zastosowanej pistoletowej pian poliuretanowych firmy Soudal bez problemu wykonamy w ujemnych temperaturach! Możemy w tym celu użyć np. „arktycznej” piany Soudafoam Maxi Express do zastosowania w temperaturze do -25°C, elastycznej wielosezonowej piany Flexifoam (zakres -10°C do +30°C) oraz piany Soudafoam Classic z formułą zimową do – 10°C.

  Pistoletowe piany poliuretanowe od firmy Soudal Flexifoam i Soudafoam Classic
  Pistoletowe piany poliuretanowe od firmy Soudal Flexifoam i Soudafoam Classic

  Bramy garażowe od firmy WIŚNIOWSKI:

  Brama garażowa WIŚNIOWSKI PRIME
  Brama garażowa WIŚNIOWSKI PRIME

  W ofercie stolarki WIŚNIOWSKI znajdują się produkty dedykowane budownictwu energooszczędnemu. Bramy garażowe UniTherm: https://www.wisniowski.pl/dla-domu/bramy-garazowe/segmentowe/brama-segmentowa-unitherm i Prime: https://www.wisniowski.pl/dla-domu/bramy-garazowe/segmentowe/brama-segmentowa-prime posiadają ponadprzeciętne w skali rynku parametr U.  Dodatkowo bramy WIŚNIOWSKI są bezpieczne oraz odpowiadają w kwestii designu potrzebom nowoczesnego budownictwa.

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty