Z jakich drzwi wejściowych klient będzie najbardziej zadowolony? Przede wszystkim z takich, które będą dobrane dokładnie do jego potrzeb, będą pasować do całej inwestycji i zostaną właściwie zamontowane.
Drzwi zewnętrzne mają do spełnienia szereg funkcji. Przede wszystkim muszą być bezpieczne, czyli chronić dom przed dostępem niepożądanych osob. Muszą też zabezpieczać przed ucieczką ciepła z domu i hałasem z zewnątrz. Drzwi są wizytówką domu, nie bez znaczenia jest też ich wygląd – należy go dopasować do całości inwestycji i do oczekiwań klienta.
Jakie drzwi wybierają dziś klienci?
Wśród klientów budujących domy jednorodzinne zdecydowanie panuje dziś trend minimalizmu. Klienci szukają prostoty, a jednocześnie – nowoczesnego wzornictwa.
Klienci chętnie wybierają obecnie minimalistyczne drzwi płaskie, z wąskimi przeszkleniami. Fot. SZYMKO, www.szymko.com.pl Zainteresowanie klientów wzbudzają pochwyty, które nadają drzwiom nowoczsny wygląd; stosuje się je zamiast klamek. Fot. SZYMKO, www.szymko.com.pl Choć najwięcej klientów wciąż decyduje się na drzwi stalowe, zauważalny jest ostatnio wzrost zainteresowania drzwiami drewnianymi. Fot. SZYMKO, www.szymko.com.pl
Co jest modne
Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się drzwi płaskie z delikatnymi przetłoczeniami i wąskimi świetlikami.
Wyraźnie widać też wzrost zainteresowania klientów pochwytami, które powoli zaczynają wypierać tradycyjne klamki.
Jeśli chodzi o materiał – największy udział w sprzedaży mają drzwi stalowe. Zauważalny staje się ostatnio wzrost sprzedaży drzwi drewnianych, chociaż w dalszym ciągu wśród klientów panuje (niesłusznie!) mit, że drzwi drewniane się wypaczają.
Co się teraz podoba i dobrze sprzedaje? Klienci stawiają na wzory proste, boją się modeli nieco odważniejszych designersko – aczkolwiek ostatnio jeden z moich klientów zdecydował się na drzwi turkusowe w stylu prowiansalskim. Oczywiście takie rozwiązanie musi pasować do całego obiektu.
Poszukiwane parametry
O jakie parametry najczęściej pytają dziś klienci? Przede wszystkim zależy im na drzwiach ciepłych, które spełnią wymagania Programu Czyste Powietrze – wymagany współczynnik przenikania ciepła Ud nie może tam być wyższy niż 1,3 W/(m2K).
Od wyboru drzwi do ich montażu – dobre praktyki
Jak powinna wyglądać dobrze zrealizowana usługa sprzedaży i montażu drzwi?

Najpierw pomiar
Pierwszym etapem powinien być pomiar otworu z natury. Sprawdzamy jego szerokość i wysokość, a pomiarów dokonujemy za pomocą lasera. Bardzo ważnym aspektem na tym etapie jest przeniesienie poziomu ze stolarki okiennej.
Podczas pomiarów możemy stwierdzić, czy w otworze zmieści się wymiar znormowany drzwi, czy też odwrotnie – trzeba je będzie wymiarować do otworu. Zwykle dążymy do tego, by zachować wymiary standardowe (jeśli to możliwe), żeby nie narażać inwestora na dodatkowe koszty związane z tzw. nietypem. Pomiar jest bardo istotną kwestią i musi być wykonany rzetelnie. Zwłaszcza, że na tym etapie łatwo o błędy – zwłaszcza przy przy większej liczbie produktów, gdzie trzeba pilnować, aby nie pomylić szerokości z wysokością.
Potem produkt
Po ustaleniu wymiarów standardowych i zapoznaniu się z potrzebami klienta można już zaproponować produkt – wyjaśniając, jakie parametry mają oferowane przez nas drzwi i w jaki sposób przełożą się one na jego oczekiwania i potrzeby. Ważne jest ustalenie kierunku otwierania. Jeżeli klient chce, aby np. drzwi otwierały się na prawo, a ta strona jest niezakryta przez mur – to takie rozwiązanie należy odradzać. Funkcjonalność i wygoda są elementami najważniejszymi w codziennym użytkowaniu drzwi. Klientom, którym zależy na zwiększonym bezpieczeństwie, polecamy szyby antywłamaniowe, zamki z większą liczbą rygli, kontraktony.
Wybór sposobu montażu
Kolejnym etapem jest wyjaśnienie klientowi na czym polega prawidłowy, szczelny montaż, zwany „ciepłym” (w którym piana użyta do uszczelnienia miejsca połączenia drzwi z murem jest szczelnie z obu stron zabezpieczona przed wilgocią) oraz uświadomienie go, że to jedyne słuszne rozwiązanie. Po omówieniu wszystkich szczegółów i wybraniu produktów oraz specyfikacji montażowej można finalizować transakcję.

Montaż
Gdy drzwi będą już gotowe, można przystąpić do montażu. Zaczynamy go od ustawieniu pionów i poziomów. Po tradycyjnym pianowaniu i wyschnięciu piany można zacząć „ciepły” montaż. Jakie materiały są potrzebne do montażu? Producenci dają komplet montażowy do instalacji drzwi w murze. Zwykle są to kotwy lub dyble. Dodatkowo będziemy potrzebować piany montażowej, taśm i uszczelniaczy do montażu „ciepłego” oraz podpory pod próg. Uwaga! Ważnym aspektem są dokładne oględziny produktu przed rozpoczęciem montażu.
Izolacja pod progiem
Żeby zabezpieczenia drzwi wejściowe przed zimnem, czyli uniknąć w trakcie eksploatacji tzw. przymarzania progu, stosujemy własne rozwiązania w postaci podpory z purenitu. Jest to materiał całkowicie wodoodporny oraz o bardzo dobrych parametrach izolcyjności cieplnej. Niektórzy producenci drzwi mają w swojej ofercie progi całkowicie mrozoodporne, z własną opatentowaną podporą pod próg.
Specjalne wymagania montażowe
Większość drzwi wejściowych montuje się w ten sam sposób, choć przy tych specjalistycznych – np. przeciwpożarowych są wskazania, aby instalować je na pianę przeciwpożarową oraz według norm i karty producenta. Także komponenty do montażu mogą się różnić. Miałem okazję obsługiwać realizację specjalistycznych drzwi przeciwwłamaniowych, a zarazem przeciwpożarowych do stacji energetycznej – gdzie trzeba było wykazać się ogromną wiedzą techniczną z zakresu elektryki, co na codzień nie jest naszą dziedziną.