12.8 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

  Jak montować stolarkę bez błędów?

  Nawet najwyższej jakości, wykonane zgodnie z nowoczesną technologią okno nie spełni swoich funkcji, jeśli zostanie niewłaściwie zamontowane. Niedociągnięcia popełnione podczas montażu mogą skutkować przedostawaniem się do wnętrz zimnego powietrza i wilgoci, nieprawidłowym funkcjonowaniem oraz stratami energii cieplnej. Na co zatem zwrócić uwagę przy instalacji stolarki okiennej i jak ustrzec się błędów?

  Dobry montaż to taki, który uwzględnia najważniejsze parametry techniczne okien, czyli m.in. przepuszczalność powietrza, wodoszczelność, odporność na obciążenie wiatrem czy funkcję tłumienia hałasu. Prace montażowe składają się z wielu istotnych czynności, jednak kluczowe dla powodzenia inwestycji są przede wszystkim:

  • pomiar i przygotowanie otworów montażowych,
  • prawidłowe mechaniczne zamocowanie i podparcie wyrobu,
  • wykonanie właściwego uszczelnienia na styku stolarka-mur.

  Połączenie tych trzech warstw: taśmy paroszczelnej, pianki montażowej i taśmy paroprzepuszczalnej, odnosi się do zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Oznacza to, że pianka montażowa jest szczelnie chroniona przed wnikaniem wilgoci wytwarzanej przez mieszkańców podczas codziennych czynności domowych. Natomiast wilgoć, która jednak dostanie się do warstwy izolacji, odprowadzana jest na zewnątrz przez taśmę paroprzepuszczalną. Taśma ta jednocześnie chroni przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku.
  Tylko trójwarstwowy montaż stolarki zapewnia trwałe zabezpieczenie i uszczelnienie złącza okiennego, niweluje niebezpieczeństwo powstawania mostów termicznych wokół okna i skutecznie chroni przed utratą energii cieplnej w budynku.

  Marek WYSZKOWSKI, ekspert marki Soudal,
  Partnera kampanii DOBRY MONTAŻ

  Szczelny montaż stolarki, czyli dobrze zabezpieczona izolacja

  Trójwarstwowy system uszczelnienia przy montażu stolarki okiennej i drzwiowej gwarantuje komfort cieplny budynku oraz przeciwdziała ewentualnemu zawilgoceniu elementów konstrukcyjnych. System ten polega na zastosowaniu trzech stref o ściśle określonych właściwościach.

  Taśmy służą do zabezpieczania pianki montażowej przed wnikaniem wilgoci. Fot.: Soudal
  Taśmy służą do zabezpieczania pianki montażowej przed wnikaniem wilgoci. Fot.: Soudal

  Warstwę środkową stanowi poliuretanowa pianka montażowa o doskonałych parametrach termoizolacyjnych. Pianka szczelnie wypełnia wolne przestrzenie, zapobiegając utracie ciepła przez szczelinę wokół okna lub drzwi. Jednak tylko sucha warstwa pianki nie ulega degradacji i zapewnia długotrwałe zabezpieczenie przed zimnem. Brak jej odpowiedniego zabezpieczenia to niedostateczna ochrona termiczna i zwiększone ryzyko pojawienia się w pomieszczeniach niebezpiecznej dla ludzkiego organizmu pleśni. Dlatego w prawidłowym montażu kluczowa jest ochrona warstwy środkowej przed zawilgoceniem. Funkcję ochronną spełniają taśmy paroizolacyjne.

  Wierzchnią warstwę tworzy taśma paroprzepuszczalna, która izoluje piankę przed wnikaniem wilgoci od zewnątrz budynku.

  Częstym błędem popełnianym przy montażu jest brak wcześniejszej kontroli wymiarów otworów i okien, które zostały w nich zamontowane, przez co powstaje zbyt mały lub duży luz dylatacyjny. Zbyt duży luz skutkuje problemami z prawidłowym mechanicznym połączeniem okna z murem; zbyt mały uniemożliwia natomiast odpowiednie ustawienie okna w otworze. W obu przypadkach pojawią się również kłopoty przy wykonywaniu uszczelnień tego połączenia. Minimalna szerokość szczeliny (luz dylatacyjny) między ramą okna a ościeżem zależy od długości i materiału ościeżnicy.

  Norbert FRĄCKOWIAK, szef firmy FIX OKNA Sp. z o.o.
  Ambasador kampanii DOBRY MONTAŻ

  Warstwa wewnętrzna to taśma paroszczelna, która zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci z wnętrza obiektu.

  Aby prawidłowo wykonać połączenie mechaniczne okna z murem, trzeba wcześniej dokładnie skontrolować wymiary otworów i okien. FOT. Fix okna

  Trwałe mocowanie stolarki ma znaczenie

  Błędy montażowe mogą wynikać również z niewłaściwego doboru łączników i zamocowań mechanicznych okna.
  Jednym z podstawowych błędów jest wybór nieodpowiedniego łącznika do montażu stolarki okiennej i drzwiowej, niezgodnie z zaleceniami producenta. Producenci tego typu rozwiązań zalecają konkretne, przebadane i przetestowane wyroby, które gwarantują wysoką jakość i bezpieczeństwo połączenia. Wkręty i kotwy do montażu stolarki są szybkie w użyciu, przetestowane na różnego rodzaju podłożach i ułatwiają precyzyjną instalację.
  Odpowiedni dobór łącznika do podłoża to kolejny bardzo ważny element prac montażowych. Istotny jest właściwy wybór łączników, wkrętów lub dybli do materiału, z jakiego wykonana jest ściana budynku. Inne mocowania są stosowane do ścian z pustaków szczelinowych, a inne do cegły pełnej lub betonu. Ważna jest też średnica i długość wybranego kołka. Najlepiej kierować się informacjami od producenta, dotyczącymi maksymalnego obciążenia wyrobu.
  Otwór montażowy powinien być też wyczyszczony po wywierceniu.

  Bardzo istotne jest dopasowanie wielkości wiertła do wykonania otworów. Często zdarza się, że wiertło jest zbyt długo używane i nie bierzemy pod uwagę, np. zmniejszenia jego średnicy nominalnej podczas zużycia. Ze zbyt dużego otworu kołek wypadnie, a do zbyt małego nie wbijemy go lub podczas mocowania nastąpi jego deformacja, co może doprowadzić do „zakleszczenia” się łącznika.

  W przypadku materiałów z pustkami, takimi jak pustak ceramiczny, bardzo ważne jest, aby podczas wiercenia nie używać udaru. Zastosowanie udaru powoduje wybijanie cienkich ścianek wewnętrznych i osłabienie połączenia. Podobnie jest z głębokością otworu, która – zgodnie z aprobatą techniczną – powinna być minimalnie 10 mm głębsza od głębokości osadzenia koszulki lub kotwy.

  Równie ważne jest zachowanie minimalnych odległości pomiędzy łącznikami, a także między nimi a krawędziami, co wpływa na parametry wytrzymałościowe połączenia.

  Artur MICHALAK, Product Manager marki Klimas Wkręt-met, Partnera kampanii DOBRY MONTAŻ

  Poza wykorzystaniem dobrych praktyk montażowych, równie istotny jest czynnik ludzki – prawidłowy montaż nie może przecież obejść się bez fachowców. Aby ograniczyć ryzyko popełnienia błędów, które mogą zdarzyć najlepszemu nawet specjaliście, monterzy mogą pogłębiać swoją wiedzę na temat produktu, z którym pracują m.in. poprzez udział w kursach i szkoleniach praktycznych. Warunkiem niezbędnym dla powodzenia całej inwestycji jest też dobra współpraca pomiędzy inwestorem a monterami.

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty