19.8 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024
Art. promocyjny

  Jak wymienić drzwi zewnętrzne?

  Drzwi wejściowe są obowiązkowym elementem projektu każdego budynku – oddzielają nas od świata zewnętrznego i wyznaczają granicę prywatności. Przez ich próg przechodzimy kilka razy dziennie, witamy gości czy wykonujemy inne bardziej prozaiczne czynności, np. odbieramy paczki od kuriera. A co najważniejsze, stanowią pierwszą barierę przed niechcianym chłodem, o czym można przekonać się dobitnie zimą i zapragnąć szybkiej ich wymiany. Warto jednak poczekać cierpliwie do wiosny. Jak prawidłowo przeprowadzić prace?

  Wysokiej jakości drzwi zewnętrzne, o dobrych parametrach technicznych, zainstalowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i zaleceń producenta dają nam gwarancję bezpieczeństwa, komfortu akustycznego i cieplnego. Kluczem do zadowolenia z produktu jest w dużej mierze odpowiedni montaż, na który składa się wiele czynności, a żadnej z nich nie wolno pominąć – im bardziej zaawansowany technologicznie wyrób, tym tych kroków może być więcej. To dzięki prawidłowemu zamontowaniu drzwi, wyeliminujemy ewentualne mostki termiczne, unikniemy problemów z otwieraniem i zamykaniem skrzydła oraz będziemy cieszyć się z zalet inteligentnych rozwiązań w duchu SMART HOME. Dlatego tę pracę opłaca się powierzyć wykwalifikowanych fachowcom – najlepiej certyfikowanym monterom stolarki otworowej. W myśl rosyjskiego przysłowia: ufaj, ale sprawdzaj, warto jednak nie wierzyć na słowo usługodawcy i po wykonanym zleceniu zweryfikować staranność wykonania usługi. Aby móc rzetelnie ocenić efekt końcowy, potrzeba jednak podstawowej wiedzy. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególnie uwagę.

  Dobry wymiar to podstawa

  Pierwszym krokiem przed wymianą starych drzwi na nowe jest poprawne zwymiarowanie otworu montażowego. To bardzo ważny punkt, ale dla wielu osób trudny do samodzielnej realizacji. Dlatego większość firm oferuje wykonanie pomiarów u klienta, a więc nie musimy martwić się, że popełnimy błąd, który okaże się opłakany w skutkach. Pomiar zrealizowany? Wówczas nie pozostaje już nic innego niż wybór wymarzonych drzwi, dopasowanych do naszych potrzeb, i zamówienie ich dostawy. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić produkt przy odbiorze, zwłaszcza czy nie został uszkodzony w trakcie transportu. Przy okazji warto zwrócić uwagę na ewentualne wady oraz poprawność wykonania według naszego zamówienia (kształt, wzór, oszklenie) tak, aby uniknąć zamontowania wadliwego rozwiązania.

  Dobrze jest wiedzieć, że montaż drzwi i okien to zbliżona sekwencja, która przebiega w sposób podobny. Wiele więc zależy od rodzaju przegrody, w którą wyrób ma być wkomponowany. W przypadku ściany jednowarstwowej instalacja przebiega w połowie jej grubości, w dwuwarstwowej – na krawędzi zewnętrznej muru, a trójwarstwowej – w warstwie izolacji termicznej (wymaga to zastosowania specjalnej technologii mechanicznego połączenia i uszczelnienia). Na wyposażeniu montera powinny być przede wszystkim niezbędne akcesoria takie jak: kliny, poziomica, kątownik budowlany, młotek, wkrętarka, wiertarka udarowa, szlifierka kątowa, kołki, dyble, listwy rozporowe i oczywiście materiały uszczelniające.  Dobry fachowiec przyjeżdża zawsze z pełnym zestawem niezbędnych narzędzi, bo tylko przy ich pomocy może wykonać pracę rzetelnie. Niepokojącym sygnałem dla nas może być zatem pytanie, czy posiadamy w domu akcesoria potrzebne do wykonania usługi.

  Kolejność prac podczas montażu drzwi zewnętrznych krok po kroku

  W pierwszej kolejności fachowiec powinien usunąć starą ościeżnicę i przygotować otwór: oczyścić go, odkurzyć, uzupełnić ewentualne ubytki. Musi także zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich luzów montażowych. Zbyt wąska szczelina wykluczy prawidłowe wykonanie uszczelnienia drzwi z murem, natomiast zbyt szeroka uniemożliwi solidne zakotwienie drzwi w ścianie oraz utrudni uszczelnienie. A dopiero potem można przejść do montażu nowego produktu. Najpopularniejszą metodą mocowania drzwi wskazywaną przez producentów jest tutaj zamocowanie ościeżnicy za pomocą kotew lub kołków rozporowych. Ich typ należy dostosować do rodzaju muru. Kotwy montażowe muszą być rozmieszczone na wszystkich bokach ościeżnicy, a typ kołków mocujących należy dostosować do rodzaju materiału ściennego. Powszechnie używane kołki do tzw. szybkiego montażu nie zapewniają pewnego zamocowania w ścianach z betonu komórkowego czy pustaków z ceramiki poryzowanej.

  Zanim fachowiec zacznie wstawiać ościeżnicę w otwór, musi jednak połączyć ze sobą wszystkie elementy składowe wyrobu (według zaleceń producenta), aby móc je umieścić w całości w odpowiednim miejscu. Ogromne znaczenie ma tutaj stabilizacja produktu w miejscu montażu – do tego celu używa się klinów z PVC  lub z twardego drewna odpowiednio zaimpregnowanego. Trzeba także wyznaczyć właściwe ustawienie  za pomocą poziomicy oraz sprawdzić przekątne. Kolejnym etapem jest mechaniczne połączenie ościeżnicy z murem. Przestrzenie między murem a ościeżnicą wypełnia się zaś pianką poliuretanową lub taśmą rozprężną. – Aby w pełni zabezpieczyć drzwi przed utratą ciepła, zaleca się stosowanie systemu uszczelnienia „trójwarstwowego” z wykorzystaniem taśm paroizolacyjnych. Skuteczne i trwałe uszczelnienie złącza drzwiowego jest możliwe przy montażu uwzględniającym trzy warstwy – strefy o określonych właściwościach. Montaż warstwowy zwany także „ciepłym montażem”, „systemowym” lub „szczelnym” jest skutecznym i trwałym sposobem uszczelniania złącza, który umożliwia optymalne wbudowanie drzwi bez strat w strefach połączenia ościeżnicy z murem. Chroni i zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej w strefie warstwy izolacji termicznej – tłumaczy Augustyn Zioło ze Związku POiD.

  Na koniec należy przymocować akcesoria zewnętrzne takie jak klamki, szyldy oraz dokonać regulacji drzwi. – Po zakończonej pracy opłaca się też sprawdzić poprawność funkcjonowania drzwi: czy się dobrze otwierają i zamykają, nie ocierają o podłogę, czy nie „odstają”, czy zamek płynnie działa. Jeśli są podłączone do systemu SMART HOME, to warto też przetestować jego działanie – dodaje ekspert. Warto też zwrócić uwagę na to, czy montaż drzwi jest zgodny z instrukcją montażu producenta, co w przyszłości może mieć znaczenie dla postanowień gwarancyjnych wyrobu. Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, nad którą warto mieć osobistą pieczę również w trakcie prac montażowych. Co więcej, możemy dofinansować ją z programu „Czyste Powietrze”. Pamiętajmy przy tym, że według najnowszych warunków technicznych, od 1 stycznia 2021 roku maksymalny współczynnika przenikania ciepła drzwi zewnętrznych (UD) wynosi: 1,3 W/m2K – a więc takie produkty powinny być w kręgu naszego zainteresowania.

  Opisy rozwiązań Partnerów kampanii WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ

  ALUPROF wprowadził na rynek nową serię drzwi wejściowych AG o konstrukcji opartej na systemach aluminiowych – MB-70, MB-86 oraz MB-104 Passive.

  Drzwi panelowe ALUPROF serii AG zostały zaprojektowane z wykorzystaniem rozwiązań MB-70, MB-86 oraz MB-104 Passive, czyli najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie produktów w ofercie firmy. Drzwi są dostępne w różnych wariantach izolacyjności – BASIC, CLASSIC oraz EXCLUSIVE, a rozwiązania MB-104 Passive i MB-86 dedykowane są dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

  Drzwi Aluprof
  Drzwi Aluprof

  W ofercie firmy ALUPROF znajdują się systemy drzwi zewnętrznych o współczynniku przenikania ciepła UD na poziomie 0,44 W/(m2K) i wodoszczelności (uszeregowanej w skali od 3A do 9A) w klasie E1200 (1200 Pa). Producent proponuje kilkadziesiąt unikalnych wzorów, 24 powłoki drewnopodobne oraz wszystkie kolory z palety RAL. Aluminiowe profile umożliwiają konstrukcję drzwi do 1,40 m szerokości i niemal 2,60 m wysokości.

  Zobacz najnowszy katalog drzwi panelowych serii AG: https://aluprof.eu/files/downloads/aluprof_drzwi_ag_pl.pdf       


  Drzwi ThermoSafe od firmy Hörmann

  Drzwi do domów energooszczędnych. Aluminiowa płyta drzwiowa o grubości 73 mm wypełniona pianką PU oraz aluminiowa ościeżnica 80 mm z przegrodą termiczną wypełnioną pianką PU we wzorach z pełną płytą zapewniają współczynnik przenikania ciepła UD nawet

  0,87 W/(m2K). Oferowane w blisko 80 wzorach w dowolnym kolorze, także w wykonaniu XXL o wysokości do 2,5 m. Standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC 3.


  Kołek ramowy KPR-FAST-10100K od Klimas Wkręt-met

  Kołek ramowy rozporowy tworzywowy z wkrętem z łbem sześciokątnym podkładkowym i gniazdem TX, do montażu we wszystkich klasach podłoży. Zalecany do stosowania w systemach „ciepłego montażu”. Zaokrąglony profil gwintu zwiększa siłę rozparcia kołka. Redukcja średnicy wkrętu w połowie długości ułatwia i przyspiesza precyzyjne wprowadzenie wkrętu i rozpór koszulki. Specjalne wypustki tworzywowe klinują koszulkę w otworze, zapobiegając jej obrotowi podczas montażu.

  Kołki ramowe KLIMAS Wkret-met KPR-FAST-10-K i S
  Kołki ramowe KLIMAS Wkret-met KPR-FAST-10-K i S

  Ciepłe okna z aluminium od Ponzio

  Bardzo ciepłe i jednocześnie szczelne okna, od początku 2021 roku muszą być też zgodne z nowymi warunkami technicznym (tzw. WT2021). Ich wprowadzenie ma za zadanie podwyższenie standardu energetycznego budynków, między innymi poprzez poprawę współczynników przenikania ciepła przegród zewnętrznych. Aby ułatwić inwestorom sprostanie tym warunkom, wprowadziliśmy bardziej ekonomiczny wariant systemu PONZIO PE78N „ECO”. W efekcie obniżyliśmy koszt konstrukcji oraz poprawiliśmy ergonomię montażu, zachowując jego właściwości termiczne oraz mechaniczne.

  Jak wymienić drzwi zewnętrzne?

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty