13.1 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

  Kongres Stolarki Polskiej pod znakiem ekonomii, ekologii i marketingu. Za nami dwunasta odsłona wydarzenia!

  Dwunasta odsłona Kongresu Stolarki Polskiej dobiegła końca. W wydarzeniu wzięło udział niemal 300 osób, a na scenie, w ramach 3 bloków tematycznych, wystąpiło aż 16 ekspertów. Uczestnicy dyskutowali o szansach i zagrożeniach dla branży stolarki budowlanej w dobie kryzysu oraz związanych z nim przemian politycznych, ekonomicznych i społecznych. Kongresowy dzień zakończyła uroczysta Gala, podczas której wręczono branżowe nagrody i wyróżnienia.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - otwarcie - Ministerstwo Rozwoju i Technologii
  XII Kongres Stolarki Polskiej – otwarcie – Ministerstwo Rozwoju i Technologii

  W poprzednim roku, z uwagi na pandemiczne obostrzenia, Kongres Stolarki Polskiej miał wyjątkowo charakter digitalowy. Tym razem nie było już przeszkód, aby spotkać się na żywo i rozmawiać o przyszłości branży. Dlatego w czwartek, 26 maja br., do hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie przybyli licznie przedstawiciele firm z sektora stolarki budowlanej, reprezentanci świata biznesu, nauki i polityki oraz dziennikarze.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - Stowarzyszenie Przedsiebiorców Rynku Okien i Fasad - Ukraina
  XII Kongres Stolarki Polskiej – Stowarzyszenie Przedsiębiorców Rynku Okien i Fasad – Ukraina
  XII Kongres Stolarki Polskiej - Orzeł Polskiej Stolarki - Zdzisław Maliszewski
  XII Kongres Stolarki Polskiej – Orzeł Polskiej Stolarki – Zdzisław Maliszewski

  Kongres z udziałem gości z Ukrainy

  W ramach uroczystego otwarcia wydarzenia, skierowany do uczestników list od Piotra Uścińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, odczytał Adam Baryłka, Dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji tego resortu. Podczas rozpoczęcia Kongresu, niezwykle emocjonującym momentem było przemówienie przedstawicieli ukraińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Rynku Okien i Fasad, którzy na zaproszenie Związku POiD przyjechali do Polski. W swojej prelekcji Aleksey Bubnov i Ivan Bogdan przedstawili obecną sytuację na Ukrainie i opowiedzieli o tym, jak angażują się w pomoc dla walczących na froncie. Ich wystąpienie zakończyło się owacją na stojąco i zapewnieniem dalszego wsparcia ze strony polskiej branży stolarki budowlanej.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - program merytoryczny
  XII Kongres Stolarki Polskiej – program merytoryczny
  XII Kongres Stolarki Polskiej - prof. Witold Orłowski
  XII Kongres Stolarki Polskiej – prof. Witold Orłowski

  Czarne łabędzie, czyli branża na tle sytuacji geopolitycznej

  Pierwszy blok Kongresu poświęcony było omówieniu funkcjonowania branży na tle obecnej sytuacji geopolitycznej. Tematykę tą zaprezentowali szczegółowo uznani eksperci. Prof. dr hab. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC Polska, opowiedział o perspektywach gospodarczych dla Polski. Nawiązał także do kwestii uzależnienia od rosyjskiego gazu i ropy. W podsumowaniu, nawiązując do teorii „czarnego łabędzia”, przedstawił takie zagrożenia jak: długotrwała „zimna wojna” między Rosją i Zachodem, trwałe pogorszenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski czy niestabilność finansowa i utrzymanie się wysokiej inflacji. Wśród szans widział natomiast np. udział rodzimych firm w powojnennej odbudowie Ukrainy.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - Dariusz Kryczka - EY - Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
  XII Kongres Stolarki Polskiej – Dariusz Kryczka – EY – Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

  Wpływ Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na funkcjonowanie branży stolarki budowlanej przedstawił natomiast Dariusz Kryczka, Menadżer w Kancelarii EY Law w Zespole Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju, ekspert ds. energii i klimatu. Mówił on m.in. o poziomie gotowości firm do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i rozważał, czy uwzględnienie tych celów w biznesplanie może przełożyć się również na zysk finansowy przedsiębiorstwa.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - recykling okien PVC - Karol Pięta - EPPA
  XII Kongres Stolarki Polskiej – recykling okien PVC – Karol Pięta – EPPA

  O tym, że w obecnej sytuacji poradzą sobie te firmy, które będą działały elastycznie, umiejętnie dopasowując się do szybko zmieniających się wymagań, opowiadał z kolei prof. dr hab. Waldemar Rogowski, Kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH. Wystąpienie eksperta dotyczyło otoczenia jako czynnika zwiększającego ryzyko w działalności gospodarczej. Prelegent omówił cechy współczesnego, niezwykle zmiennego otoczenia gospodarczego. Opowiedział także wpływie wojny w Ukrainie na ryzyko działalności gospodarczej. Omówił ponadto najważniejsze rodzaje ryzyka w działalności gospodarczej, według swojego autorskiego podejścia.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - Honorowe Członkostwo Związku POiD - Jan Szulżyk
  XII Kongres Stolarki Polskiej – Honorowe Członkostwo Związku POiD – Jan Szulżyk

  Kontynuacją tej tematyki była dyskusja panelowa, do której wprowadzenia dokonała Beata Tomczak-Majewska – Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Syndykatowych w ASM Research Solutions Strategy. W panelu wystąpili: Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass, Paweł Dziekoński, Wiceprezes Zarządu Grupy FAKRO, Tomasz Socha, Associate Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY, Tomasz Stoga, Prezes Zarządu Profit Development SA, Prezes Oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich we Wrocławiu, Małgorzata Walczak-Gomuła, Prezes Zarządu ASM-Research Solutions Strategy i Jacek Woźniak, Dyrektor Sprzedaży PORTA KMI Poland. Dyskusję moderowała zaś Anna Krzyżanowska. Podczas rozmów przeanalizowane zostały takie zagadnienia jak: wzrost cen stolarki na tle całego sektora budowlanego, dostępność surowców a ciągłość produkcji, kryzys na rynku pracowniczym oraz możliwości działania na rynkach zagranicznych w kontekście wydarzeń z 2022 roku.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - branża wobec szans i wyzwań przyszłości
  XII Kongres Stolarki Polskiej – branża wobec szans i wyzwań przyszłości
  XII Kongres Stolarki Polskiej - dyskusja panelowa
  XII Kongres Stolarki Polskiej – dyskusja panelowa

  Ekologia i marketing przyszłości

  Drugi blok merytoryczny XII Kongresu Stolarki Polskiej nawiązywał do recyklingu, ochrony klimatu i zrównoważonego budownictwa. Zagadnienia związane z dekarobonizacją budownictwa do 2050 roku w swoim wystąpieniu omówiła dr inż. Dorota Bartosz, dyrektor techniczna ds. budownictwa zrównoważonego w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Prezentacja Karola Pięty, Country Manager Dekura Poland oraz Project Manager EPPA Poland, dotyczyła zaś recyklingu okien PVC w UE, w tym m.in. takich tematów, jak rozwój ilości odpadów z PVC w UE do 2040 roku, europejskie cele recyklingowe w poszczególnych krajach EU czy obowiązkowa zawartość materiału z odzysku (projekt CPR). Podczas tej części zaprezentowany został też premierowo film na temat recyklingu okien PVC, zrealizowany w ramach kampanii „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ” z udziałem jej ambasadora – Pawła Orleańskiego.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - film z kampanii - DOBRY MONTAŻ - BUDUJESZ DLA POKOLEŃ
  XII Kongres Stolarki Polskiej – film z kampanii – DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ

  Trzeci blok tematyczny miał formę debaty i dotyczył sprzedaży oraz marketingu przyszłości. Wzięli w nim udział wiodący marketingowcy z branży: Magdalena Cedro-Czubaj – Dyrektor Marketingu Grupy Oknoplast, Członek Zarządu Związku POiD, Katarzyna Kozłowska – Kierownik Działu Marketingu KRISPOL, Janusz Komurkiewicz – Członek Zarządu FAKRO, Prezes Zarządu Związku POiD, Agnieszka Mazur – Dyrektor Zarządzający Marketingiem Globalnym, WIŚNIOWSKI oraz Artur Pęksyk – Członek Zarządu, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu PORTA KMI POLAND. Dyskuję moderował Grzegorz Turniak – uznany mówca, mentor i networker. Podczas spotkania prelegenci odpowiadali m.in na takie pytania: jak zdefiniować przyszłe kanały sprzedaży – czy digital zastąpi sklepy stacjonarne, czy inflacja wpłynie na sprzedaż produktów oraz, w jaki sposób komunikować i budować markę w czasie kryzysu.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - dyskusja panelowa-sprzedaż i marketing przyszlości
  XII Kongres Stolarki Polskiej – dyskusja panelowa-sprzedaż i marketing przyszłości

  Zwieńczeniem kongresowego dnia była wieczorna, uroczysta Gala, podczas której wręczono branżowe nagrody i wyróżnienia. Honorowe Członkostwo Związku POiD przyznane zostało Janowi Szulżykowi, Prezesowi, założycielowi i twórcy sukcesu firmy POL-SKONE. Orzeł Polskiej Stolarki trafił zaś do Zdzisława Maliszewskiego, wieloletniego eksperta Związku POiD, ds. technicznych. Wręczono ponadto specjalne, okolicznościowe statuetki Związku POiD dla firm członkowskich, które w tym roku obchodzą jubileusz swojej działalności. W ten sposób uhonorowane zostały przedsiębiorstwa obchodzące 20-lecie, 25-lecie, 30-lecie, 35-lecie i 65-lecie funkcjonowania.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - uroczysta Gala - POiD - Orły Polskiej Stolarki
  XII Kongres Stolarki Polskiej – uroczysta Gala – POiD – Orły Polskiej Stolarki
  XII Kongres Stolarki Polskiej - Gala - jubileuszowe statuetki dla firm
  XII Kongres Stolarki Polskiej – Gala – jubileuszowe statuetki dla firm

  Oprócz merytorycznych rozmów w ramach paneli merytorycznych Kongresu, ożywione dyskusje toczyły się również w kuluarach, gdzie uczestnicy bardzo chętnie korzystali z okazji do networkingu. Przed rodzimą branżą stolarki budowlanej czas pełen wyzwań związanych przede wszystkim z obecną sytuacją geopolityczną, więc ścisła współpraca firm z reprezentowanego przez Związek POiD sektora jest bardzo istotna, aby wykorzystać pojawiające się szansę i uniknąć nadchodzących zagrożeń.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - rozmowy w kuluarach
  XII Kongres Stolarki Polskiej – rozmowy w kuluarach
  XII Kongres Stolarki Polskiej - Zwiazek POiD - wiedza - prestiż - kontakty
  XII Kongres Stolarki Polskiej – Zwiazek POiD – wiedza – prestiż – kontakty

  Partnerem Strategicznym XII Kongresu Stolarki Polskiej była firma PONZIO, która posiada 28-letnie doświadczenie w tworzeniu i projektowaniu nowoczesnych aluminiowych systemów budowlanych. Z powodzeniem realizuje projekty zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych. Zdobyte doświadczenie pozwala tworzyć energooszczędne i nowoczesne elewacje, które wpisują się w krajobraz współczesnej architektury. Firma stawia na konsekwentne łączenie walorów ekonomicznych z ekologią we wszystkich obszarach swojej działalności. Marka PONZIO jest synonimem zaawansowanych rozwiązań inżynieryjnych i doskonałych właściwości użytkowych produktów. Specjaliści z działu technicznego i obiektowego są w stanie realizować najbardziej skomplikowane projekty.

  XII Kongres Stolarki Polskiej - Partner Strategiczny - Ponzio
  XII Kongres Stolarki Polskiej – Partner Strategiczny – Ponzio

  PONZIO wyróżnia unikalny i skuteczny system obsługi klientów zarządzany przez nowoczesne centrum logistyczne. Dzięki doskonałej organizacji, firma umocniła swoją pozycję na rynkach europejskich, gdzie lokowana jest w ścisłym gronie liderów wśród dostawców systemów aluminiowych.

  Partnerzy Główni XII Kongresu Stolarki Polskiej: ALURON, FAKRO, FIMTEC-POLSKA, GLASSOLUTIONS, GRUPA MTP, ELCIA MyPricer, KLIMAS WKRĘT-MET, TEKNOS, WIŚNIOWSKI

  Partnerzy Wspierający XII Kongresu Stolarki Polskiej: ADLER, AIB, DECEUNINCK, EDISON, PORTA, PROVENTUSS, SOMFY, SOUDAL, STÜRTZ POLSKA

  Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Business Centre Club, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Rynku Okien i Fasad z Ukrainy

  Patronat Merytoryczny nad Kongresem objęły: ASM Research Solutions Strategy, EPPA, EY, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polski Związek Firm Deweloperskich

  Patronami Medialnymi byli: Bramy21.pl, Budnet.pl, Budowa.org, Budownictwo.org, Budowlanematerialy.eu, BudownictwoB2B.pl, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, Builder, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekspert Budowlany, EuropejskaFirma.pl, Gazeta Przemysłu Drzewnego, Informator Budowlany Murator, Ładny Dom, Ladnydom.pl, MANAGER Report, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, Murator, Muratorplus.pl, My Company Polska, Obud.pl, Okna21.pl, Kwartalnik OKNO, Oknonet.pl, Oknoserwis.pl, Pasywny-budynek.pl, Przegląd Budowlany, QBusiness.pl, RBT Magazyn, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, Teraz Dom, Terazsrodowisko.pl, Wysokienapiecie.pl

  XII Kongres Stolarki Polskiej - prof. Waldemar Rogowski
  XII Kongres Stolarki Polskiej – prof. Waldemar Rogowski

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty