12.8 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

  MerXu: wszystkie elektronarzędzia dla stolarzy w jednym miejscu

  Współcześni stolarze używają szerokiej gamy narzędzi: od tradycyjnych pił ręcznych po zaawansowane technicznie wkrętarki udarowe. Kompleksową ofertę narzędzi i akcesoriów stosowanych w stolarstwie znajdziemy na platformie e-commerce merXu.com, a wśród nich elektronarzędzia tak znamienitych producentów, jak: Bosch, DeWALT, Festool, Makita czy Milwaukee.

  MerXu: wszystkie elektronarzędzia dla stolarzy w jednym miejscu

  MerXu.com to platforma e-commerce typu marketplace przeznaczona dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Działa od października ub.r. i obecnie oferuje ponad 416 tys. produktów pogrupowanych w kategoriach bezpieczeństwa pracy, budownictwa, chemii i metalurgii, elektrotechniki i oświetlenia, maszyn i motoryzacji, narzędziach, ogrzewania i hydrauliki. W kategorii narzędzi liczącej już prawie 153 tys. produktów stolarze i fachowcy zajmujący się obróbką drewna mogą znaleźć kompleksową ofertę potrzebnego im sprzętu: różnego typu pilarek, wyrzynarek, szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych i rotacyjnych, strugów, wiertarek, wkrętarek, pił ręcznych, papierów ściernych czy wielu innych rodzajowo akcesoriów.

  Elektronarzędzia do cięcia drewna oraz materiałów drewnopochodnych: pilarki, wyrzynarki i akcesoria

  W świadomości społecznej warsztat stolarski kojarzy się z zapachem świeżego drewna i pilarkami do jego cięcia. Dlatego nasz przegląd maszyn i narzędzi dla stolarzy, które można znaleźć na merXu.com, zaczniemy od pilarek. Przeznaczone są głównie do prostoliniowego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych z użyciem pił tarczowych. Do pilarek tarczowych zalicza się ręczne pilarki tarczowe o standardowej konstrukcji używane przeważnie do cięcia zgrubnego, bardziej wyrafinowane zagłębiarki umożliwiające uzyskanie cięć o wysokiej jakości (dlatego wykorzystywane przeważnie przez meblarzy), jak też skonstruowane dla cieśli pilarki ze zintegrowaną prowadnicą szynową i funkcją zagłębiania tarczy, ukośnice oraz różnego rodzaju pilarki stołowe z posuwem materiału lub tarczy wywieranym ręcznie.

  Z kolei wyrzynarki to ręczne pilarki brzeszczotowe przeznaczone do wykonywania cięcia kształtowego, podcinania i przycinania różnorodnych materiałów, głównie drewna i jego pochodnych. Narzędziem w nich są różnego rodzaju brzeszczoty, które w zależności od typu umożliwiają czyste lub zgrubne cięcie określonych grup materiałów drewnianych: drewna miękkiego i twardego, jak też różnego rodzaju płyt meblowych, MDF itd.

  Zarówno ręczne pilarki tarczowe, zagłębiarki, pilarki ze zintegrowaną prowadnicą szynową, jak i ukośnice oraz pilarki stołowe mogą być zasilane zarówno sieciowo, jak i akumulatorowo. Do tych maszyn na platformie merXu.com można zakupić też wiele akcesoriów: różnego rodzaju tarcze pilarskie, brzeszczoty do wyrzynarek, szyny prowadzące itp. Znajdziemy na niej pilarki oraz wyrzynarki wraz z osprzętem w kategoriach elektronarzędzia sieciowe i elektronarzędzia akumulatorowe. Ich kategorie docelowe to „akumulatorowe piły i pilarki” i „piły i pilarki”.

  MerXu: wszystkie elektronarzędzia dla stolarzy w jednym miejscu

  Elektronarzędzia do frezowania materiałów drewnianych

  Do tego celu w warsztatach stolarskich używa się frezarek górnowrzecionowych i przeznaczonych do wykonywania otworów pod połączenia elementów drewnianych (lamelownice lub frezarki do połączeń typu Domino). Wśród frezarek górnowrzecionowych można wyróżnić urządzenia klasycznie skonstruowane, czyli tzw. kolumnowe frezarki górnowrzecionowe, krawędziarki i frezarki z wymiennymi stopami lub prowadnicami. Narzędzia te mogą być zasilane albo sieciowo, albo akumulatorowo (wyłącznie maszyny do drobnych prac frezarskich). W elektronarzędziach tych stosuje się specjalne frezy do drewna i materiałów drewnopochodnych, w tym także kształtowe. Mają one średnice do 30 mm i mocowanie trzpieniowe 1/4”, 6 lub 8 mm. Pracę frezarkami ułatwiają dodatkowe akcesoria dostępne również na merXu.com wraz z maszynami lub oddzielnie, m.in. prowadnice równoległe, cyrkle do frezowania po okręgu, szyny prowadzące do frezowania po prostej, tulejki kopiujące, szablony kształtowe itp. Elektronarzędzia te wraz akcesoriami na platformie merXu znajdziemy w kategoriach „elektronarzędzia sieciowe” i „elektronarzędzia akumulatorowe” oraz w kategorii docelowej „frezarki”.

  Obróbka powierzchni drewnianych

  Szlifierki mimośrodowe, oscylacyjne, delta i rotacyjne

  Szlifierki oscylacyjne i delta do szlifowania wykorzystują wyłącznie ruch oscylacyjny, zaś mimośrodowe dołączają do niego ruch obrotowy. W wymienionych elektronarzędziach ruch oscylacyjny jest generowany przez mechanizm mimośrodowy. Elektronarzędzia te stosuje się głównie do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego i wykańczającego materiałów drewnianych, tworzyw sztucznych, powierzchni malowanych i lakierowanych, kompozytów, szpachli itp. Z kolei szlifierki rotacyjne wykorzystują wyłącznie ruch obrotowy stopy szlifierskiej i przeznaczone są do szlifowania zgrubnego materiałów drewnianych, lakierowanych itp. Szlifierki mimośrodowe, oscylacyjne i delta mogą mieć zarówno zasilanie przewodowe, jak i akumulatorowe. Natomiast rotacyjne zasilane są wyłącznie z gniazdka. Do szlifowania tymi maszynami wykorzystuje się krążki ścierne (szlifierki mimośrodowe i rotacyjne) albo prostokątne lub trójkątne arkusze ścierne. Wymienione nasypowe materiały ścierne dostępne są na merXu.com i mają granulacje od 40P do 500P oraz wymiary i kształt odpowiedni do stóp szlifierskich, na których się je mocuje. Na merXu.com szlifierki mimośrodowe, oscylacyjne i delta można znaleźć w kategoriach „elektronarzędzia sieciowe” i „elektronarzędzia akumulatorowe” oraz w kategorii docelowej „szlifierki i polerki”.

  Elektryczne strugi ręczne i przenośne grubościówki

  Wykonuje się nimi operację strugania, która jest jednym z rodzajów obróbki wiórowej powierzchni płaskich i kształtowych, wykorzystując podczas niej specjalne noże strugarskie zamocowane w głowicy roboczej o kształcie walca. Elektryczne strugi ręczne są więc specjalistycznymi elektronarzędziami przeznaczonymi do wykańczania płaskich powierzchni drewnianych, zaś przenośne grubościówki służą do formatowania stosunkowo niewielkich elementów drewnianych pod względem ich grubości. Co ważne, strugami możemy też powierzchniom płaskim nadawać strukturę ozdobną, jak też fazować krawędzie elementów drewnianych. Elektryczne strugi ręczne mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Natomiast w grubościówkach przenośnych stosuje się napęd wyłącznie o zasilaniu sieciowym. Podstawowym akcesorium wymienionych rodzajów strugów i grubościówek są noże strugające mocowane w ich głowicach. Noże te są produkowane albo ze stali szybkotnącej HSS (do drewna miękkiego), albo węglików spiekanych (do wszystkich rodzajów drewna). Ważnymi akcesoriami elektrycznych strugów ręcznych są także prowadnica równoległa, ogranicznik głębokości oraz prowadnice do fazowania. Na platformie merXu.com oferty strugarek zgrupowano w kategoriach „elektronarzędzia sieciowe” i „elektronarzędzia akumulatorowe” oraz z kategorii docelowej „strugi”.

  MerXu: wszystkie elektronarzędzia dla stolarzy w jednym miejscu

  Mocowanie i montaż elementów drewnianych

  Podczas operacji montażowych elementów drewnianych lub gotowych produktów, takich jak np. szafki czy półki, wykonuje się otwory i mocuje wkręty, kołki, elementy złączne, akcesoria meblowe itp. Do tych celów stosuje się wiertarko-wkrętarki i zakrętarki lub klucze udarowe.

  Wiertarko-wkrętarki

  Stolarze stosują je do wykonywania różnego rodzaju otworów w materiałach drewnianych i montowania lub demontowania wkrętów, śrub w akcesoriach meblowych, jak też do wiercenia otworów pod kołki mocujące meble na ścianach itp. Wynalezienie wiertarko-wkrętarek akumulatorowych dokonało sporej rewolucji w mechanizacji wymienionych prac. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom w porównaniu z wiertarkami sieciowymi o podobnej mocy, a także z powodu braku kabla zasilającego elektronarzędzia te wyznaczyły nowe standardy łatwości, poręczności i efektywności wykonywania operacji montażowych w całej branży drewnianej. Obecnie dla niej produkuje się szeroką gamę wiertarko-wkrętarek o różnym woltażu zasilania (10.8, 12.0, 18 i 36 V) oraz pojemnościach akumulatorów Li-Ion (od 1.5 do 12 Ah). Wśród nich są także maszyny wyposażone w udar mechaniczny, a więc zdolne do szybkiego wiercenia w murze, a także w silniki komutatorowe lub bezszczotkowe, współpracujące z nimi przekładnie planetarne mające od 2 do 4 biegów mechanicznych oraz w rozbudowaną elektronikę sterującą. Obecnie produkowane wiertarko-wkrętarki profesjonalne oferują obroty od 400 do nawet 3600/min o momencie od ok. 20 do 136 Nm (dane uśrednione). W urządzeniach tych stosuje się mechaniczne lub elektroniczne sprzęgła nastawcze momentu obrotowego oraz elektroniczne regulacje obrotów, dzięki czemu można nimi precyzyjnie montować wkręty.

  Stolarze, cieśle i fachowcy zajmujący się obróbką materiałów drewnianych w wiertarko-wkrętarkach do wiercenia używają: wierteł spiralnych do drewna, świdrów, wierteł płaskich, pogłębiaczy stożkowych, środkowców i sedników, a także pił otwornic oraz udarowych wierteł widiowych itd. Zaś do wykonywania operacji wkręcania lub wykręcania wykorzystują bity i nasadki, a także różnego rodzaju adaptery pośredniczące. W niektórych modelach wiertarko-wkrętarek wymienione akcesoria do wkręcania, po zdemontowaniu uchwytu wiertarskiego, można także zamontować w sześciokątnym gnieździe 1/4” wykonanym we wrzecionie. Oddzielną grupą akcesoriów do niektórych modeli tych maszyn są głowice umożliwiające wiercenie i wkręcanie kątowe (tzw. głowica kątowa), blisko krawędzi (mimośrodowa), ze sprzęgłem kłowym do dokładnego powierzchniowo osadzania wkrętów. Na platformie merXu.com wiertarko-wkrętarki i osprzęt do nich znajdziemy w kategorii „elektronarzędzia akumulatorowe” oraz w kategorii docelowej „akumulatorowe wiertarko-wkrętarki”.

  Zakrętarki i klucze udarowe

  W pracach montażowych w branży drewnianej stosuje się akumulatorowe zakrętarki i klucze udarowe generujące udary styczne o sile do ok. 400 Nm, zaś przeważnie do 250 Nm. Taka wartość momentu obrotowego bowiem dla ponad 90% operacji wykonywanych podczas montażu lub mocowania elementów czy produktów wykonanych z drewna jest optymalna. Klucze o mocy większej, nawet dochodzącej do 1000 Nm, wykorzystuje się przeważnie podczas wznoszenia konstrukcji drewnianych, głównie do montażu dużych śrub ciesielskich, np. o rozmiarach 12 x 400 mm. Obecnie popularność zdobywają kompaktowe i bardzo poręczne zakrętarki udarowe zasilane napięciem 10,8 V (wartość uśredniona), które znacznie zwiększają wygodę i szybkość prac montażowych, a przy tym pozwalają bardzo dokładnie osadzać powierzchniowo wkręty. Można nimi nie tylko łączyć drewno z drewnem czy drewno ze stalą, ale także szybko i bezwysiłkowo mocować wkręty w kołkach rozporowych, np. podczas zawieszania szafek kuchennych.

  Pod względem konstrukcyjnym zakrętarki i klucze udarowe o mocy do ok. 400 Nm to wręcz bliźniacze urządzenia. Pomijając różnicę wartości momentu obrotowego, różni je głównie rodzaj uchwytu narzędziowego – zakrętarki mają gniazdowy sześciokątny uchwyt 1/4”, zaś klucze – zabieraki kwadratowe o wielkościach 1/4”, 3/8” lub 1/2”. W urządzeniach tych znajdziemy kowadełkowe mechanizmy udarowe generujące udar styczny, napęd realizowany przez silniki komutatorowe prądu stałego lub bezszczotkowe oraz rozbudowaną elektronikę sterującą. Zakrętarki i klucze udarowe, stosowane w branży drewnianej, zasilane są akumulatorami o napięciach albo 10.8 V (maksymalne napięcie – 12 V), albo 18 V. W zakrętarkach udarowych stosuje się jako akcesoria różnego rodzaju bity i nasadki z chwytem 6-kątnym 1/4”, zaś w kluczach udarowych – nasadki udarowe z kwadratowym napędem o rozmiarach: 1/4”, 3/8” lub 1/2”. W elektronarzędziach tych do montażu osprzętu niepasującego bezpośrednio do ich uchwytów narzędziowych używa się tzw. adapterów pośredniczących. Na platformie merXu.com zakrętaki i klucze udarowe oraz akcesoria do nich zgrupowano w kategorii „elektronarzędzia akumulatorowe” oraz w kategorii docelowej „akumulatorowe wkrętarki i zakrętarki z udarem stycznym”.

  MerXu: wszystkie elektronarzędzia dla stolarzy w jednym miejscu

  Czysty warsztat: odkurzacze przemysłowe klasy M

  Jak wiadomo, pyły drewniane są bardzo szkodliwe dla ludzi, wywołują nieuleczalne pylice płuc, a nawet nowotwory. Dlatego podczas obróbki materiałów drewnianych należy stosować odpylanie pola pracy z wykorzystaniem podłączonego do elektronarzędzi, np. pilarki, wyrzynarki czy szlifierki, odkurzacza przemysłowego. Jednakże nie wszystkie takie odkurzacze nadają się do tego zadania. W przypadku usuwania pyłów lub wiórów drewnianych bowiem, zgodnie z obecnie obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami BHP, należy stosować wyłącznie odkurzacze przemysłowe z filtrami klasy M, z których wychodzące powietrze zawiera maksymalnie 0,1 mg pyłu/m3. Odkurzacze takie wyposaża się w zbiorniki o pojemnościach od 10 do 55 l. Zaś do ich napędu stosuje się silniki szczotkowe lub bezszczotkowe zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Pracą tych urządzeń steruje elektronika korzystająca z czujników przepływu powietrza czy np. napełniania pojemnika wodą (wyłącznie w odkurzacze z opcją pracy na mokro), a także umożliwiająca włączanie i wyłączanie odkurzaczy za pomocą elektronarzędzi podłączonych przewodem do ich gniazdka, jak również przez urządzenia akumulatorowe wykorzystujące radiową łączność typu Bluetooth.

  Ważną funkcją w odkurzaczach przemysłowych klasy M jest też neutralizacja ładunków elektrostatycznych, które często powodują zapalenie się pyłów drzewnych, jak też automatyczne otrzepywanie filtra, które zapobiega spadkowi podciśnienia wytwarzanego przez turbinę, a w konsekwencji zmniejszeniu się efektywności zasysania nieczystości. Niewątpliwie, stolarzom i monterom zabudowy drewnianej przyda się także często występująca w nich opcja sprzątania ma mokro, która umożliwia np. usuwanie brudnej wody, szlamu itp. W odkurzaczach przemysłowych klasy M stosuje się takie akcesoria, jak różnych rozmiarów węże ssące, końcówki do króćców w elektronarzędziach, rury i końcówki do sprzątania (dysze, ssawki, szczotki itp.), różnego typu worki na odpady, wymienne filtry, gąbki ochronne do pracy na mokro itp. Na platformie merXu.com odkurzacze przemysłowe oraz akcesoria do nich znajdują się w kategoriach „elektronarzędzia sieciowe” i „elektronarzędzia akumulatorowe” oraz w kategoriach docelowych „odkurzacze i akcesoria” i „akumulatorowe systemy odprowadzania pyłu i odkurzacze”. W kolejnym artykule o sprzęcie dla branży drzewnej dostępnym na merXu.com napiszemy o akcesoriach montażowych i narzędziach ręcznych: piłach, dłutach, ściskach itp.

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty