13.1 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Art. promocyjny

  Dom w stylu eko – jaką tapetę wybrać i jak ją położyć?

  Tapetowanie to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie ścian wewnętrznych. Tapety bardzo dobrze sprawdzają się w różnego rodzaju pomieszczeniach – w salonie, pokoju dziecięcym, na poddaszu czy też korytarzu. Jeśli urządzamy dom w duchu eko, zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Dla uzyskania trwałego i estetycznego efektu bardzo ważne jest również ich odpowiednie położenie, w czym pomogą dopasowane narzędzia. Jakie rozwiązania wybrać, żeby odmienić wygląd wnętrza?

  Dom w stylu eko – jaką tapetę wybrać i jak ją położyć?

  Tapety są znów modne. Po okresie niebytu wróciły do łask i to w wielkim stylu! Nic dziwnego, gdyż dają bardzo duże możliwości aranżacji pomieszczeń – można je położyć na wszystkich lub tylko jednej ze ścian i swobodnie wybierać spośród setek różnych wzorów oraz faktur, tworząc niepowtarzalne obrazy. Dzięki tapetowaniu można w prosty i stosunkowo szybki sposób przeprowadzić metamorfozę wnętrz, bez konieczności wykonywania kosztownego, uciążliwego remontu. Bez problemu dopasujemy je też do charakteru i metrażu przestrzeni.

  Wybieramy ekologiczną i modną tapetę

  Przy remoncie lub budowie domu coraz częściej stawiamy na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, w trosce o jakość środowiska naturalnego oraz zdrowie wszystkich domowników. Wybierając farbę sprawdzamy więc m.in. zawartość lotnych związków organicznych (LZO), chętnie wykorzystujemy drewno rozbiórkowe lub stare cegły, którym nadajemy „drugie życie”. W przypadku tapet, oprócz atrakcyjnej kolorystyki i wzoru, warto zwrócić uwagę na sposób ich wykonania oraz skład materiału. Nie powinny więc one zawierać PCW, metali ciężkich, formaldehydu, rozpuszczalników oraz włókna szklanego.

  Im prostszy, bardziej naturalny skład, tym lepiej – za ekologiczne uznawane są więc te produkty, które wykorzystują włókna papierowe, celulozę i mączkę drzewną, czy też włókna roślinne m.in. sizal, bambus oraz trawy egzotyczne. Możemy też sięgnąć po okładziny ścienne wykonane z naturalnego korka lub najnowszy trend, czyli tapety wyprodukowane z surowców pochodzących z recyklingu (np. z makulatury). Wybór jest więc szeroki, jednak jakość powinna być potwierdzona certyfikatem. Przy zakupie sprawdźmy zatem, czy interesujące nas produkty posiadają odpowiednie oznaczenia, np. FSC w przypadku celulozy, GREENGUARD Children&Schools® oraz certyfikat CE.

  Tapety papierowe są generalnie mniej odporne na wilgoć – nie należy myć ich wodą oraz szorować, zalecane jest delikatnie przecieranie szmatką. Są jednak stosunkowo tanie, więc w razie uszkodzenia można je niskim kosztem wymienić na nowe. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na powstawanie zabrudzeń, jak korytarz czy pokój dziecięcy dobre rozwiązanie stanowią tego typu okładziny wytłaczane, które składają się z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą warstw papieru, co przekłada się na ich wytrzymałość. Producenci cały czas wprowadzają na rynek nowości, dzięki czemu nawet tapety papierowe w „podstawowej” wersji mogą być odporne na zmywanie i szorowanie. Równie istotny jest wybór kleju do tapetowania – najlepiej, jeśli nie będzie zawierał rozpuszczalników oraz szkodliwych substancji lotnych.

  Proline 30310 30311 - nóż metalowy uniwersalny.
  Proline 30310 30311 – nóż metalowy uniwersalny.

  Jak dobrze położyć tapetę?

  Tapeta wybrana – teraz czas na jej montaż. Tapetowanie możemy wykonać bez pomocy fachowca, jednak warto skorzystać ze wsparcia drugiej osoby przy przyklejaniu kolejnych pasów materiału. Trzeba też pamiętać o kilku zasadach i przed rozpoczęciem pracy przygotować niezbędne narzędzia oraz akcesoria. Skompletujmy: klej i nóż do tapet, miarkę, ołówek, pędzel ławkowiec, taśmę i folię malarską oraz gumowy wałek do dociskania. W zależności od rodzaju i chłonności podłoża, przydatny może być też grunt, którym zagruntujemy ścianę – ­powinna być ona sucha, gładka, czysta oraz równa. Jeśli to konieczne, wyrównajmy wcześniej ubytki z użyciem gładzi lub masy szpachlowej.

  Gdy podłoże jest gotowe, z użyciem taśmy i folii malarskiej (lub starych gazet) zabezpieczamy sufit, podłogę, listwy przypodłogowe i boczne krawędzie ścian, aby nie zabrudziły się klejem. Zdemontujmy też gniazdka elektryczne. Następnie musimy dokładnie wymierzyć powierzchnię, oznaczyć ołówkiem miejsce montażu pierwszego fragmentu okładziny, a potem dociąć ją na pożądany wymiar. – Do precyzyjnego i sprawnego przycięcia materiału posłuży nam nóż metalowy z ostrzem trapezowym. W ofercie Proline znajdziemy tego typu narzędzia z ostrzem 62 mm z wysokiej jakości stali japońskiej SK5, stałym lub chowanym w korpusie. Wyposażony są one również we wbudowany magazynek na ostrza, a w przypadku modelu 30310 ich szybka wymiana jest automatyczna, bez konieczności otwierania noża – mówi Łukasz Słowak, prezenter i szkoleniowiec z firmy PROFIX.  – Noże Proline to uniwersalne sprzęty, które mają ergonomiczny kształt, co przekłada się na pewność i bezpieczeństwo pracy. Można wykorzystać je też do innych czynności, np. montażu wykładziny. Przy docinaniu tapety najlepiej ułożyć na podłodze kolejne jej fragmenty, żeby dobrze dopasować wzór. Pamiętajmy też o zachowaniu ok. 4-5 cm naddatku – radzi ekspert.

  W przypadku tapety papierowej, po jej przycięciu, za pomocą pędzla nanosimy równomiernie klej na pierwszy arkusz, a potem składamy go na części i odkładamy do nasiąknięcia. W ten sposób można przygotować kilka pasków (brytów) materiału, które przykleimy następnie jeden po drugim do ściany. Klejenie zaczynamy od strony okna, dociskamy tapetę i wygładzamy ją gumowym wałkiem (od środka brytu do jego krawędzi), żeby usunąć pęcherzyki powietrza i wyrównać powierzchnię. Z użyciem noża odcinamy naddatki po obu stronach. W zależności od rodzaju tapety i zaleceń producenta, sposób montażu może się różnić, więc każdorazowo powinniśmy zapoznać się z wytycznymi montażowymi wybranego produktu. Analogicznie mocujemy kolejne fragmenty, zwracając szczególną uwagę na spasowanie wzoru. Na koniec jeszcze raz wygładzamy wałkiem okładzinę na łączeniach, zbierając szmatką ewentualne pozostałości kleju. I gotowe! Pozostaje już tylko cieszyć się efektem naszych prac.

  Zobacz film instruktażowy prezentujący nóż metalowy uniwersalny Proline z ostrzem trapezowym:

  Latest Posts

  Najnowsze artykuły

  Polacane produkty